Toplam 15 sonutan 1 ile 15 arasndakiler gsteriliyor.

Konu: Beiktas ( Cars Nedir Kimdir + BJK Futbol eref Tablosu )

49
    Misafir

Standart Beiktas ( Cars Nedir Kimdir + BJK Futbol eref Tablosu )

ari,kapalnn ortasnda sralanan bir gurup deildir. ari bir ruhtur. ari,
    new york’da metro trenine yazlm siyah beyaz bir grafitidir, prag'da duvara
    yazlm bir yazdr, erzincan'da bir dan yamacna yazlm sevgidir, adana'da
    bir rengi bozuk derneinin duvarlarna boyanm siyah'la beyazdr, galatasaraylisesi duvarna yazlm "ari ulan" iaretidir. bir tiyatro sahnesinde hi birdekora uymadan srtnda tanan kutsal beikta formasndadr ari.
    zonguldak'tamaden gnden karldnda ilk nefesle sorulan "ma ka ka?" sorusundadr
    ari. hakeme kzdnda "satanist hakem" diye barp gndemi takip edenlerdir.
    atatrk’e dil uzatan dnemin milletvekili hasan mezarc'ya "hasan mezarc'ya kafam
    girsin" diyen tezahratyla cumhuriyet'in kemalist izgisindeki duruunun dnsz
    sesidir. ezik civcivler'in yalakalklarna "tek adam, atam" yada "bir pankartta
    verhaugen’e a avrupa ampiyonu ol fener" diyen zekadr. beikta akn
    pankartlarda "baka boyutlarn tanrs" diye ifade eden kalp’dir. ceza's gerei
    bo kalm tribnlere "ruhumuz yeter" yazan yreklerdir. kanan tesislerinde
    ziyaret eden yada ellerine verdikleri "cobarde gallina ortega (korkak tavuk
    ortega)" pankartyla maymun edenlerdir. "erkek adam renkli takm tutmaz" deyip
    alemi dut yemi blble evirenlerdir. "iklar snd zaman tm fenerliler
    gzeldir" pankartyla herkesi gldrenlerdir. "bizim taraftarmz daha fazla" diye
    bbrlenenlere "en fazla sinek'de bokun zerinde olur" cevabn yaptranlardr.
    futbolcusuna kzdnda "akmz renklere sizlere deil" diyen renk akdr. 2 km
    bayrak yapp dnya rekoru kran sevgidir, o bayran en arkasnda hi brakmadan
    duran 72 yandaki teyzedir. dnk bkre manda televizyonlarn gsterdii, o
    soukta, ayakta boynunda siyah beyaz kakoluyla titreyerek karakartallarini
    seyreden nine'dir. tribnde bir doktordur, iidir, i adamdr, okuma yazma
    bilmeyen bir sokak ocuudur, profesrdr. omuz omuza zplayp "beiktam benim
    biricik sevgilim" diye gznde ya grtlan yrtan solcusudur, sacsdr,
    ateistidir, hacsdr, mslmandr, ermenisidir, yahudisidir, hristiyandr. irak
    igalinden nce savaa kar duran yurtseverlerin yanndaki ruhtur. mitinglerde
    "beiktaliyiz, savaa kariyiz" tezahratlarnda, tribn'de "savaa hayir",
    "amerikan ahinlerine kar karakartallar" pankartlaryla tepkisini koyandr. bir
    f16 burnuna yaplm kartal’dr. ari’nn "a" sn anarinin "a"syla yazan gce
    tapmayan isyankarlktr. "siyah beyaz lm yaam" diyen felsefedir. holiganl
    kahpelik, delikanllda hayat felsefesi olarak benimseyenlerdir. sevinmek iin
    sevmeyendir, inadna inanla bal olandr. nazm hikmet'in "aslolan hayattir" na
    tribnlerin hac babasyla "hayatta beikta" diye lmszletirenlerdir. "ari,
    mustafa kemal hari herkese, hatta kendine de kari" diyen aykrlktr. tribne
    boydan boya "lm ne zaman ve nereden gelirse gelsin; mezarma siyah beyaz gller
    atlacaksa, mezar tama beikta yazlacaksa, byle lm ho gelsin sefa
    gelsin..." yazan lmsz sevgidir. ari ruhu beiktainin uslanmaz asi ruhudur,
    beiktaini taparcasna seven lgn adr.

! ! G E L Y O R U Z ! ! !
    18 yanda bir delikanly en az 10 sene yararl olacan bildiklerinden yok etmeye alanlara "nadna Serdar Kurtulu" diyerek, GELYORUZ.

Nobre'nin helal terleriyle oyundan ktnda boncuk boncuk aktt iki damla gzyan alklayarak, GELYORUZ.

Biz Ricardinho, Runje, Delgado kt oynadka iyi kuma olduunu bilip iyi olacaklarn dnerek destekleyenlerdeniz. yi olduunu bilip de "Beikta faydalanmasn" mantn gderek "Bunlardan topu mu olur" diye yazanlara glerek, GELYORUZ.

"Seviyoruz" dedike "Bunlar kendilerini elendiyor" diyenlere "Hodri meydan"lar aarak, GELYORUZ.

"Her ey galibiyet deildir" mantn kamuoyuna, genlere ve tm meteryalistlere rnga ederek, GELYORUZ.

Onun iin malarmz TV'den seyrederken gzlerinizi kapatrsnz. Ve ahengi yksek bir orkestrann ok ve gr sesli "tn"larn duyarsnz. Tm bunlar ekemeyenler vardr ve doaldr. Kskananlar bilerek,GELYORUZ.

101. ylda ikinci yar bandaki 8 puan farktan trl entrikalar sonucu verilen ampiyonluu bu seneye hitaben "Tarih tekerrrden ibaretttir" kitabesine "ampiyonluk yle alnmaz byle alnr" sloganlarn hazrlayarak, GELYORUZ.

Stadmzda kfr yok deyip de en iren pankartlar aanlara yol verenleri knayarak,GELYORUZ.

15 yana kadar ampiyonluk grmemi bir neslin Beikta akna lmlere krebe oynayna gzlerimiz dolarak ve dalarak, GELYORUZ.

Ve sevenler ayrlmaz biliyorsunuz. Tm insanlar ufak tefek hatalar yapmtr, anlyorsunuz. O yzden fazla gzelde gzmz yok, ey Azrail... Biz Beiktallar cehennemden kombine aldk.
    ORAYA DA GELYORUZ.
    [/img]http://img505.imageshack.us/img505/3981/3955bjk382gqzi0.jpg[img]
    [/img]http://img181.imageshack.us/img181/1094/6679turkiyecumbb2.jpg[img]
    NE MUTLU TRKM DYENE!
    -BAYRAK ALTINDA BAYRAK
    DEVLET ALTINDA DEVLET
    CUMHURYET ALTINDA CUMHURYET OLMAZ
    BZ TRKYE CUMHURYET BAYRAGINI BARIMIZDA LOGOMUZDA TASIYORUZ.BZ NE *** YA KONSERVE SATIYORUZ NE DE RUS MAFYASINDAN GELEN SLAHLARI ,
    BZ TRKYE CUMHURYET VATANDALARIYIZ VE BEKTALIYIZ
    HERKES HADDN BLECEK !!!
    Pascal Nouma!!!

NANDII DAVAYI YAAMAYAN YAADII HAYATA NANIR!!!

Yaasn Holigan Mcadelemiz...

12 Senedir KAPALIYIZ!!!

SENNLE ALADIK, ﷲ
    SENLE GLDK BZ, ﷲ
    SEVDAMIZ URUNA, ﷲ
    CANLAR VERDK BZ, ﷲ
    SYAHIN ZNDAN OLSUN, ﷲ
    BEYAZ AYDINLIK, ﷲ
    Ħŕķs ŊŝįÞ ľмǺź βЄίķŤαĻĮĻĮķ
    Yamurlu bir gnde grmtm seni...
    stnde ubuklu Formalar Vard...
    Bir anda tutuldum ak oldun ben...
    Hayatn anlam Siyah Beyaz d...
    lmle Yaam Ayran izgi ...
    Siyahla Beyaz Ayramaz ki...
    Her yolun sonunda lm olsa da...
    Sevenleri Kimse Ayramaz ki...

siyah gelecei ardna alp beyaz aydnla yrmektir BEKTA llk.Dogmamis ocuguna Besiktas marsini dinletmek, dogar dogmaz SiYaH BeYaZ forma almak ve sampiyonlar ligi final maina 6 aylikken gtrme dsyle yasamaktir BESiKTAS llk.BeYaZ gmlegine SiYaH kravat seebilme ayricaligidir BESiKTAS llkSari - kirmizi aristokrasi ve sari - lacivert kk bir burjuva taraftarligini reddetmek ve halktan biri olmanin gururudur BESiKTA llk..........
    [/img]http://img472.imageshack.us/img472/5205/9353besiktas619jwuh5.jpg[img]
    Sevdalara bezenmi geliyoruz...admlarmz asker disiplininde siyah deyip basyoruz sag ayagmz yere gr bir beyazla indiriyoruz sol ayag toprak ****** bagrna dogru.inat etmiiz isyan etmi serefszlern purolarndan ckan islerin kapkara yaptg duvarlarna..baca dumanndan ckar gb ckyor nefesmz gecenin zifiri karanlgnda,sfrn altnda bilmem kac derece soguga inat.meteliksiziz biliyorduk cebmzde basmz dondurmeye yarayan kimyasallar almaya paramz yok,olsada almaya nyetmz yok.vermsz kendmz kopek oldurenn koynuna,kpek gb ttryoruz,tahta banklara kendmz brakms haldeyken.tutsak etms bz kendne,gnll mahkumunuz senn ipe gtrmeynde muebbet vern siyah beyaz duvarlarn arasnda.Arman olsun hcreme dolan sgm,uzun alanlar stemem keza sesimin yanksn duyacak kadar uzak olaym duvarlarna yeter bana.krolasn em dnya,goremeyesn sevsmelermz boyluboyuna yatmsken dolmabahce srtlarnda.Byk Amigomuzun dokulen yaslarn yalanc agtlarn mahsulu sanarsn sen ey gidi serefne yandgmn medyas.mil ekilsin gzlerinize gormeyn em armamzdaki TRK bayragnn hc br takma nasip olmadgn,grmeyn siz kan fkran eytan gzlerinizle erefmz yazdgmz nn duvarlarndak pankartlar,sagr olun duymayn sarklarmz.szler dusunupde zehr edemem valsm yarda brakamam.ortakoy semalarnda ucmaktaym su an,bogaz koprusune gerdanlk derdm de yalan,inanmayn siz.Dnyann prlantasdr semtimiz.erefin simgesidir armamz.varsn olsun olmasn mzemizde 2 tane UEFA patentl kupamz yada armamzda srtan 3 tane yldzmz,55bn negn otladg besi dammz olmasn ya da ne bleym tarhnde tek basars uefa ceyrek fnal olan gztepe gibi mazimiz olmasn.bizim tarihimiz yazsn her zaman ankaragnn yatlarn satlarn volkswagen baysnn kasasna ndrdg passat fyatlarn ve surucu koltuklarndak davarlar.bunlardr bizi byle srndren tukruk bezlermz salg manyag yaparak delrten yzlerne tukursek ble yarabb sukur deyp rgalamayanlar.bunlardr kadkoyde suyu son damlasna kadar kesen ve engel olamayan sahadak gol yagmuruna.ve sonra bagsta bulunan kzlay kan bankasna.bizde byle kardesm her sene boyle biz oyun bozanz kardesm.her turlu kumpasn ortasna atarz bedenmzyumrugumuzu peskes masanza vurmasakta her turlu br yerden hssettrrz acsn.peeeeh canna yanaym senn Karakartal nelere kadirsin be gzm.nesin sen byle ak etmssn yuzbnlerce erefn kannda hsseden nsan...haykrtyorsun peinden milleti..coktan girmeye hazrlar zindanlara srf siyah lesye yasayaym dye...senn cn brakp gelmsler baharlar yazlar ask olmular ka.srf bembeyaz kar burusun her yan dye...anlatsam gler herkes iimdeki seni..deli kulpunu takacaklar belk bana..ama sen benm cn herzaman kundakta bebeksn sevgme muhtacsn bende senn tanrsal kokuna muhtacm.gozlernn hapsndeym brakmsm senn kullarna savur ben ordan oraya bebegm sut beyaz tenne degmesn kmsenn el..bir sonrak gr gnnde grmek zere Kartalm tum dunyam sensn.kalbmde taikardi sinyaller artyor sen gordukce ve asgm sana lesye,lmez sag kalrsam bu dunyada,hergun SYAHIN ZINDAN OLSUN BEYAZ AYDINLIK...
    [/img]http://img113.imageshack.us/img113/4536/7022volkankarakartal7pjvy3.jpg[img]
    stanbul otogar viyadklerin evreledii bir rmcek adr.Alarna yalnz bahtszlar taklr.Paras olmayanlarn kaderleri deimesede yerlerinin deitii bir balang,yada sondur buras.Hele len kalkan yada len ulaan otobslerin yolcusuysanz bu hayata sarlma direncinizin ilk test yeri yine bu otogardr.len ezan okunuyordu.Nisand ama hala kakollara sarlm insanlar,cierlerinden kan havay kakolun iine fleyerek snmaya alyorlard.Artvin’e gidecek otobs yolcular sigaralarndan son bir frt ekip,otobsn basamaklarn kyorlard.Muavin bagaj kapaklarn kapatt,peron grevlisi ierideki yolcular sayp,kafasn arka kapdan uzatp bard.”22 numara,22 numara...”.22 numara yoktu.Tam o srada bir ambulans yanat yan perona.Ambulanstan gzaltna kadar sakall bir adam indi.Muavine el kol yapp otobs durdurdu.“Bagaj var m?”muavin.Adam “yok,ama cenazem var”dedi.Muavin ykld.nk azna kadar dolu bagaj indirip,tekrara yerletirmek demekti bu.Peron zili alyor ama Artvin otobs hala bagajlarn topluyordu.Tabut orta ksma srld,ambulans sessizce ayrld yan perondan.Yolcular cama dayanm,efkarl gzlerle izliyordu olan biteni.Terden pembelemi yzyle muavin adam buyur etti ieri,otobs yola dt.22 numara yolcusunu merakla szd otobs.Msade isteyip yerine oturdu.Yanndaki yolcu merakn kustu hemen,“Allah rahmet eylesin,yaknn myd?”Adam dnd uzun uzun,“Mehdi” benim neyim oluyor diye.ini ekip,“Kardeim di”dedi.Otobs kpr zerinden geiyordu.Adam iinden,“Mehdi,son kez hisset boaz”diye geirdi.Uzun yol balyordu.Adam kitabn ap okumak istiyordu ama yanndaki yolcu kpr kprd.Srekli ileniyor,vah vah ekiyordu.“Ka yandayd” diye sordu yolcu.Adam,“Tam olarak bilmiyorum,ama ben yalarndayd”.“Yahu kardeim diyorsun yan bilmiyorsun”diye hayret dolu kt yolcu.“Kardeim dediysem,yle deil”dedi adam.“Ya nasl” dedi yolcu.Uzun bir sohbet balyordu,Otobs stanbul snrlarndan karken.Mehdi’yi ilk kez hapishanede gardiyanlarla dvrken grdm.Alt koularda,*** fraksiyonunun koularnda kalyordu. Orada kavaga knca bizim koua postaladlar.*** fraksiyonu ile bizim kouun grleri ters olduundan kimse yzne bakmad Mehdi’nin.En dipte benim ranzann sa altna yatrdlar onu.Birka ay kimseyle konumad.Yemek yapt,toplad,ay datt.Havalandrmada yalnz dolard.Kou eitimlerimize katlmazd,annamam yle eylerden der kenara ekilirdi.Anladm ki fraksiyoncu filan deil.Bir harita metod defterine gazetelerden resimler kesip yapitrrd geceleri.Her kou basknnda Jandarma o defteri bulur yrtard.Bizim zulay bilmediinden her seferinde yeni defter bulur,bir dahaki baskna kadar almasna devam ederdi.Bir sonraki baskn tiyosu geldiinde haline acyp,defterini bizim zulaya attm.Jandarma dek altn ap defteri bulamaynca Mehdi hayretler iinde kald.Ona aldm sylemedim,merak ediyordum nk deftere neler yaptrdn.Herhalde kar kz resimleridir,hela iin malzeme yapyorudur diye dnyordum.yle ya Jandarma bulur bulmaz parampara ediyordu defteri.Iklar snnce zuladan kardm defteri.Gzlerime inanamamtm.Kouta kimsenin okumayp bir kenara att,ziyaretlerde don,sigara sarlp getirilen,iae sandklarnn zerinde gelen ne kadar spor sayfas varsa ayklanm,ilerinden ne kadar Beikta ile ilgili haber varsa kesilip bu deftere yaptrlmt.Resimlerin kimilerinin zerinde domates ekirdei vard,kimileri sonradan t vurulup dzletirimi buruukluktayd.Ama herbirinin altnda tarihi dlm,nemli yerlerinin alt izilmiti.lgin gelmiti bana Mehdi.Bir sabah yoklamasnda yannda durdum.Pantolunuma soktuum defteri arkadan sktrdm eline.ard.ocuk gibi sevindi.Teekkr etmek istedi,konumadm onunla.Ajan damgas yiyebilirdim kouta.Havalandrmada yolumu kesti.“Saol” dedi.Sigara tuttum ona.meldik.“Kimsin,necisin,ne aryorsun siyasilerin mapushanesinde”dedim.“Vallahi bende bilmiyorum,neci olduumu bende bilmiyorum”dedi Mehdi.“Peki anlat o zaman”dedim.“Kimseye demek yok ama,sz m”dedi.“Sz” dedim.Eyll 80 ylyd.Malum stad bir tane.lke bir sava yayor ama bizim derdimiz kapaly kaptrmama sava.Akamdan yldk,sabahlyoruz kapalnn kapsnda.Kimimizin koynunda arap,kiminde emanet,kiminde yarm somun ekmek.Askn yemeyelim diye er er erketeye kyoruz Maka tarafna, Dolambaheye,spor sergiye.Ben gece gibi Makadaym.Motorcular geliyordu aadan.Son seferinde kardan grup indirmi,nmayi yapacaklarm dikkat et dediler.Bkn delikanlyz o zamanlar,semtimizde nmayie tahammlmz yok elbet.Bir o sokaa dalyorum,bir bu sokaa derken bir baktm,o grup duvara tezahrat yazyor.Allah dedim,ektim emaneti zerlerine yrdm.On kiiydiler,dayak yerim ama hi olmazsa bir ikisini iyiletiririm dedim ama beni grnce c grm gibi kaamaya baladlar,bende arkalarndan.Eer benim hemen arkamda Polis varm,ben onlar kovalyorum,kouyorum,polis hepimizin arkasndan kouyor.Girdik bir kmaz sokaa,ocuklar durdular,elleri havada,ben hala bana teslim oldular diye havalardaym,Polis arkadan k tutunca uyandm,elimde emanet,kolum havada,megafondan“at elindeki silah”diye baryor,ben kala kaldm.imden stk imdi dedim ama yrtarz.ocuklar bilmem ne rgtnden,ben orada saf saf bir adam,polis minibsnde Gayrettepeye vardk.Nezarete oturduk,gemi olsunlatk.ocuklar duvara yaz yazacakalarm meer,ben onlar ne zannettim,gldm kendi kendime,bir an nce salsalarda maa yetisem diyorum hala.Nezarette ocuklardan ayrlp duvara yaslandm,sabah oluyordu,sigara tuttu arkamdan biri.Uzandm aldm,hrszm,baslm evde salak.Durumu anlattm gld bana.Rakip takm tutuyormu,iyi beklememisin ma naslsa koyacaz size dedi.Arma gitti zrtapoz hrszn laf,***** kafay burnunun stne,dald az burnu.Apar topar kardlar dar.Tehditler savurdu bana.Hadi lan ikile,kodumun hrsz dedim arkasndan.Sabah dokuz gibi sorguya aldlar teker,teker.Sra bana geldi. Klasik sorgu odas ite.im rahat,ifadeyi verip gideceim maa.Aaa,bir baktm bizim hrszda aldlar odaya,oturdu karmda.Burnu tamponlu,sarg iinde. Noldu lan yetmedi dedim.Koltuunun altndaki silah grnce ykldm.Sivilmi meer,nezaretten laf almaya karm,nasl yedim bu numaray diye kendi kendime kzdm.Dier ocuklar salmlar mahkemeye kadar,ama bizim krk burun davasndan“memura kar koyma ve darptan”kalakaldk.Ma gitti,ama asl giden benim hayatmd.Asker ertesi gn darbe yapt.Memurun raporuna gre hala ben rgt yesi zanlsydm.Darbenin ilk gnlerinde kurulan mahkemelere kartldm.Konuturmadlar bile.Sonras o kou senin,bu kou benim.Her kou derdimi anlattka bana ajan muamelesi yaptlar.Bende kimseyle konumamaya baladm.Darda hala bizim tribnden avukat ocuklar urayorm ama yakalandm grup ok sivriymi,ok vukuat varm,yrtamaz demiler.Bende bir umuttur bekliyorum iki yldr,ama u gardiyanlara gck oluyorum,ne olduumu bildiklerinden ne zaman ma kaybetse Beikta abuk subuk hareket yapyorlar,bende dalyorum,sonras jandarma daya,bktm,azmda di kalmad.Otobs otoban bitirmi,yola dner dnmez,mola vermiti.Yolcuya kalsa hikayenin devamn dinlemek iin altna iemeye razyd.kide bir vah,vah diyor,yorum yapmak istiyordu.Adam aa indi,bir sigara yakt.Hava soumaya balamt.Bagaj scakmdr,diye dnd.ller mezdi oysa.aylarla birlikte st ste,hzl,hzl sigaralar iildi.Anons yapld,otobs mola yerinden ayrld.Merakl kulaklar dikildi,VCD’de oynayan filmi kimse seyretmez olmutu.Adam devam etti.Mehdi’nin bir arkada olmutu artk Ben.Okumamt,ama hayat onu yetitirmiti.Bize katl dedim ona.Anlamam o ilerden,sevmem o ileri dedi.Olsun vakit baka trl gemez,gel otur akamlar sende tart bizimle dedim.Kou sorumlumuza durumu anlattm.Ajan olabilir dedi.Ben kefil oldum Mehdi’ye.Oturdu o akam bizimle.Ksmetsiz Mehdi’nin ilk geceside anssz balamt aramzda.Okuma yaplacakt.Zuladan kitaplar kt.Herkes harl harl okumaya balad.Yan gzle Mehdi’yi seyrediyordum,okumak ne kelime,kitaba bakmyordu bile,sonra harita metodunu soktu kitabnn arasna,yine kendi dnyasna dald.Ama onu bekleyen bir spriz vard ki,okunan kitabn blm hakknda tartma yaplacakt geceyars.Okuma bitti.Blm blm herkes kou sorumlusunun soruduu sorulara yant veriyordu.Sra Mehdi’ye geldi.Ben gzlerimi kapadm,kacak cmb ve Mehdi’nin sorumluluunun bende olduunu dnerek bama gelecekleri dnyordum.Kou sorumlusu sordu“Mehdi,teoride yenilmek kii benliinde ideolojiyi zedelermi?”.Ben yer yarlsada iine girsem diye dnrken Mehdi grtlan temizledi,konumaya balad,kulaklarm tkadm.“Bir harekete taraf olmak,eer ona ak ile balanmamsan sana kaacak ok frsat brakr.nsann kendi dnyas bencillik zerine kuruludur.Benlik,bencillikten tremitir.Teori diye tanmlanan hareket,insann bencilliini beslemezse kaybolur gider.te insanolu harekete saygn yitirmemek iin ak dourmutur,beyninde ak olmazsa benlik yada bencillik,teoriyi zorunluluk haline getirir.Teoride yenik dmek,eer teorinin insana salglad ak yoksa yenilmektir.Ben sevdalarma hi yenilmedim”.Sessizlik oldu.Kulaklarm diktim sessizlie.Felsefenin temel ilkeleri,bir adamn szleri karsnda yenik dmt.Iklar snd,herkes o gece retilen teoriyle akn koydu teraziye.Birka gece geti.Kou sorumlusu Mehdi’yi istedi yanna.Ajan olup olmadn dardan sorgulamt.Hibir kayt yoktu.Direk sorgu yapacakt.Havalandrma srasnda ben,Mehdi’yi karsna oturttu,hikayesini onada anlatt Mehdi.“Peki,sen bunca felsefe kitabyla bouup vardmz yarglar,bir aka balayp nasl sonladn Mehdi“dedi kou sorumlusu.“Siz hi Beiktal oldunuz mu?”diye cevap verdi Mehdi ve devam etti.“Yaadmz bu hayat nasl yaayacamz biz kitaplardan renmedik veya u dorudur diye kimse bize destur vermedi.Hayat erisiyle dorusuyla yaadk dibine kadar.Ve bizim yaaylarmzn bize gsterdii dorular oldu,yeri geldi bizim yanllarmz doru uygulamas iin abi olduk.Bir felsefemiz oldu yalnz yaanmlklardan.imdi siz bakalarnn hayat deneyimlerinden trettii felsefe ile deil kendinizinkini,bir lkenin kaderini izme yarna giriyorsunuz.Peki kendinizi,yeteneklerinizi ve harekete olan aknz ne kadar biliyorsunuz.Veya bu corafyada yayanlar sizin iin ne ifade ediyor”diye konutu Mehdi.Ben yanlmtm. niversiteler okumutum,kitaplar yutmutum,makalelerim kmt dergilerde ama Mehdi’nin Beiktallk zerine yapt kk bir yorum bile felsefemizin ne kadar kitaba ve teoriye bal olduunu bana gstermiti.leriki gnlerde Mehdi o bize biraz s ve argo jargonu ile Beiktall anlatt.O zamana kadar sporu,hele hele futbolu kk burjuva elencesi olarak,toplumun afyonu sayan bizler,Beiktallk felsefesi iinde fanatik bir taraftar olup kmtk.imdi anlayabiliyorduk Mehdi’yi,bu kadar bir futbol takmn sevip,malardan,seyirden,gazetelerden,radyodan bu kadar uzak kald halde Beikta bu kadar sevebilmesini.nk sahada oynanan oyun deil,taraf olmann hazz yakyordu ve balyordu beynini.82 ylnda durumalarmz hzlanmt.Karar kan kendi memleketine yakn cezaevine naklini istiyor,orada daha rahat edeceini dnyordu.Mehdi’ye yapan rgt davas ok dallanm,hakknda ar kararlar kar hale gelmiti.ok idam vard ve Mehdi hala susuzluunu kantlayamyordu.Bu arada ok uzun yllardr ampiyon olamayan Beikta ampiyonlua kouyordu.Akam saat yedide herkes haberlere kulak kesmiken Mehdi bir an nce spor haberlerinin gelmesini bekliyordu.Yaza doru karar kt,devlet dzenini deitirmek amal su rgtne ye olmaktan idam istenmiti Mehdi’nin.Hakim daha nce ilenmi suu olmadndan hafifletici sebeblerle cezasn mebbete evirmiti.Bu tam bir ykmd.Mehdi’yi sakinletirmek iin yanna gittim.Zaten sakindi ama hznlyd.“imdi olacak ey mi bu mebbet.Yani ben bir daha hi Beikta ma seyredemeyecekmiyim imdi?”dedi Mehdi ve devam etti.“Birde benim sevdiim vard biliyormusun.O benim sevdiimin farkmda bile deildi ama ben onu ok severdim,bir veda bile edemedim.”Mehdi sevdii kz uzun uzun anlatt bana.Yzn anlatt,ellerini anlatt,gln anlatt,evini nn anlatt,baklarn anlatt.Beynimde zehirli bir dnce,o anlatrken,kzn resmini izmiti gzmn nne.Syleyemedim ama bende ak olmutum o kza,Mehdi’nin kzna.Karara ktktan sonra temyiz istedi ama nafile.Artk buralarda kalmasnn anlam yoktu.Nakil istedi.Hemde kimselerin tahmin edemedii bir yere,Eskiehir’e.Ki en kt artlardaki cezaeviydi o dnemin.Ama Beikta orada oynayacakt,ampiyon olaca ma.dare seve seve kabul etti,bir ilk yaz gn elinde bavul,ardnda bizleri brakp ekip gitti.Giderken sanki mahpuslua deil,stanbuldan Es-es deplasmanna giden ocuklar gibi bir tebessm vard yznde.Otobs geceyars Samsun otogarna girdi.Uykudan arlam gzlerde bir hzn vard.Btn otobs bu hikayeyi dinler olmutu artk.Yemekler yenildi otogarn lokantasnda, adam hrmet gryordu ve ofrlerin masasndayd artk.Biran nce otobse dnp Mehdi’yi dinlemek istiyorlard.Oysa Mehdi bagajda kendi hikayesinden habersiz,ylesine cansz topraa doru seyrine devam ediyordu.“Sonra ne oldu,grebildiniz mi?”diye sordu ofr.Adam kald yerden devam etti.Bizim kou az bir ceza ile yrtt bu iten.er beer yl yatp kacaktk.Bu sevince birde Beikta’n Eskiehiri 3-0 hkmen yenip ampiyon oluuda eklenince,o gece hem Mehdi’yi anmak,hemde ampiyonluu kutlamak iin elence tertip ettik.Bir hafta sonra bende ayrldm oradan.Bursa hapisanesinde sevk oldum,iyi bir yerdi. Ama Eskiehir’den inanlmaz haberler geliyordu.Kym vard,ok zor haber alabiliyorduk.Mehdi gelen sevklerle iyi haberlerini gnderiyordu,birde boncukulua merak sarm,akmak klfyd,anahtarlkt,siyah beyaz hediyeler gnderiyordu bana.Ara sra mektupta yazyordu,ama yars yrtk,karalanm ve silinmi ekilde.Silinmeyen yerlerinde o kzdan bahsediyordu yine.Kk bir isyan var diye duyduk Eskiehir’de.im iimden gitti Mehdi dedim.Birey olmam ama srmler douda bir yere,heber gelmedi sonralar.Ben tahliye oldum.Mehdi’yi aramaya koyuldum ama nafile.Eskiehirdeki isyan o balatm.O yzden gittii yeri sylemiyorlard.Avukatlar tuttum,ii kovaladm ama devir bizim devrimiz deildi.aresiz stanbul’a dndm.im iimi yiyordu.Mehdi’yi bulamyordum.Arkadalarn buldum,Beikta’ta.Onlarda kovalyorlard ii ama nafile.Birden karma o kt.O kz.Mehdi’nin sevdii kz,Mehdi’yi sordu. Bylenmitim.Konuamadm bir sre.Bir muhallebicide oturduk,uzun uzun anlattm ona olup bitenleri.Ama iimin yalar eriyordu ona baktka.Sk grmeye baladk,bir sre sonra Mehdi’den ok birbirimiz hakknda konumaya balamtk.Adam bunlar anlatrken bir homurtu oldu otobste,yaplr m bu diyordu bir ksm,dier yandan niye olmasn diyordu arka taraftakiler.Otobs Karadenize paralel virajlar ala ala,saatler sabaha kar Vakfkebire ulamlard.Adam devam etti,Onunla evlendim. Beikta’ta ev tuttuk.Mehdi’den haber yoktu. sizdim.Zor geiniyorduk.zal zamanna abuk uymutu kou arkadalarm.Reklamc oldular,gazetelerde yazar oldular,hepsi yolunu buldu.Mehdi geliyordu aklma ve syledikleri.Hani o benlik bencillie dnmesi,ak,sevdas.Nerede kalmt o yce teoriler.Hepsini bir rpda silmiti mahpus dostlarm.ocuuz da oldu bu skklkta,adn koymakta tereddt etmedik.“Mehdi”.....Onun alkanlklar bana gemiti sanki.Tribn tayfas olmutum,bir i buldum sonralar.Kalem katiplii gibi birey belediyede. Yllar geti,Mehdi’den haber yoktu.Kimileri grdne yemin ediyordu,yeni akta.Ama ben grmedim.zini srmeyi braktm.Yllar geti aradan.Bu sene bir mata yeni akta bayran siyahbeyaza eviren partililerin arasnda grr gibi oldum sanki.Salar beyazlam bir adam peinden kotum,yetiemedim.O muydu,deilmiydi,ok kukulandm.Tekrar aklma dt Mehdi.Aratrmaya koyuldum ve buldum onu.Dosyasn abuk abuk okudum.Mardinde,Antepte,Binglde yatm. Hastalanm. aralanm.nceden su iledii maddeler Avrupa Birlii uyum yasalaryla ortadan kalkmasyla sularda ortadan kalkm,sonrada Rahan Hanm affndan salverilmi.Demek doruymu,oymu.Sonra muhtarlklar dolap kaydn aradm.Bulamadm.Ta ki geen haftaya kadar.Uyku kmt otobse.Artvin gzkyordu ama viraj,viraj,viraj.Ulalamayan bir kartal yuvasn andryordu Artvin.Adam yorgunluktan kslan sesi ile bitiriyordu hikayesini.Geen hafta iki polis geldi evime.Polis gelince bir korku ald beni,mahpusluktan kalma alkanlkla.Bir kat tututurdular elime.stinye Devlet hastanesinden aryorlard beni.Ne iin diye sordum,tesbit dediler.Ceketimi aldm ktk.Hastanenin bodrum katna indirdiler beni.Morg odasna bir srg alm beyaz bir arafn banda bekliyordu morg bekisi beni.araf kaldrd,yatan Mehdi’ydi.ylesine yalanm,salar beyaz,mutlu ve ihtiyar ceset yatyordu sedyede.“Banz saolsun,giri kaydna sizin isminizi yazm yakn olarak,kardeinizmi,Allah sabrlar versin”Morg kadar soumutu damarlarmdaki kan.Yllardr aradm adam karmdayd,sarldm ona aresiz.Evraklar hazrladlar,ilemleri yaptrdm.Ben ve bir tabut gecenin yars babaa kalmtk.Doum yeri gzme arpt Mehdi’nin.Artvin.Ertesi gn onu Artvin’e gtrp gmmeye karar verdim.“Peki kimi kimsesi kalmam m garibin stanbul’da”dedi muavin.“Yok,lm hepsi,enitesi de devlet memuru olduundan bam belaya girmesin diye bulamad cenazeye”diye cevap verdi adam.Artvin otogarna girdi otobs.Omuzlar zerine alnd Mehdi.Yukar mahallede bir camiye gtrdler.Otobs yolcular cemaat olmutu.mam sordu,“Nasl bilirdiniz?”Hepbir azdan“iyi bilirdik”sesi yankland.Yaln bir kayalk gibi mezarlkta,kartal yuvasnda bulutu toprakla Mehdi.Ama ak hi lmedi.
    Girilmez yazl tabelann tam altndayd. Ameliyathane-nin o irkin yzl kaps o ana kadar ona hi bu kadar soysuz gelmemiti. Ban iki kk elinin arasna alm, oraca melivermiti. Gzlerinden akan yalar Kzlrmak'n deli sular gibiydi. Varsn aksnd. Hatta hi durmasnd. Ama doktor amca mjdeli haberi bir an evvel versindi. "Baban kurtuldu" desindi. 11 yandaki o gencecik yrei imdi bir ayr arpyordu. aresizlik duranda beklemek onu bir hayli ypratmt. yle bir ayaa kalkar oldu. Acktn hissetmiti. Ellerine bakt... Kan iindeydi. zerinde babasnn ona 100. ylda ald nostalji formalarndan vard. O gn hi unutamyordu. Babas i k 'store'a uram, akam yemeinde ona srpriz yapmt. Heyecandan sabaha kadar formayla dolam, hi uyumamt. Ya imdi! Babas azraille atyordu. stndeki formann armasn pt, gzlerini kapad, azndan iki kelime dkld: 'Seninle aladk, senle gldk biz...' Sonra bir duygu saana patlad. Bir trl gzlerine dolan yalara hakim olamyordu. Formasnn alt ksmyla gzlerini sildi. 'Ne vard sanki balkona kacak' diye kendi kendine hayfland. Fenerbahe mann atmosferinden etkilenmiti babas... Konya mandan sonra eve geldiinde ampiyon olduklar sene diktirdii bayra sandktan karm, bir gzel tlemiti. Bayra caddeye asacakt. Ama ip eksikti. Onu da ertesi gn iten gelirken alacakt. Bu ileri iyi biliyordu. 1982 ampiyonluunda stanbul'u bayrak delisi yapmlard. Antrenmanlyd. pi alp geldiinde bir yandan ocuu ile konuuyor, maan aldnda 1 numaral Pancu formasn alacan taahht ediyordu. te o anda balkonun en bakmsz ve rk yeri kmt. Babas gz nnde Beikta bayrayla aa dyordu. Bayran balkon demirlerine taklmas d hzn kesmiti. Hastaneye nasl gelmilerdi hatrlamyordu. Birden irkildi. Babas hl atyor muydu azraille? Doktor hl neden 'mjde' dememiti? Babas da annesi gibi onu terk mi edecekti? Hznler hi bitmez miydi? Ve kap ald... Doktor karsnda dimdik duran ocua alamakl bir sesle ancak 'Kimin kimsen yok mu? ' diyebildi. 'Kurtaramadk' diyememiti bile. Avucunda doktorluuna lanet edercesine skt bir kat paras vard. Sessizce uzatverdi ocua... Ufack elleriyle buruuk kad dzeltti. Katta; " SEVDAMIZ URUNA CANLAR VERDK BZ SYAHIN ZNDAN OLSUN BEYAZ AYDINLIK HERKEZE NASP OLMAZ BEKTALILIK " yazyordu.." ARI " ite bu
    [/img]http://img113.imageshack.us/img113/208/2184bjk6hnqf7.jpg[img]
    (YAMURLU BR GNDE GRMSTUM SENI)
    Karsndan ayr yayordu. Mahkeme onlar bir celsede boamt ve 11 yandaki delikanl anneye verilmiti. Karsnn, duruma salonunda hakime anlattklar, dudaklarnda glmseme, kulaklarnda nlama yapyordu.
    "Hafta ii basket, hafta sonu futbol malarna gider, bize hi vakit ayrmazd. Uykusunda hakem isimleri sayklar, federasyonu istifaya davet ederdi. Evin iinde Beikta'tan baka bir ey konuulmazd. Meer bu adam benimle deil, Beiktala evliymi" szleri; nn'nn btn koltuklarna kazlyd sanki.
    Btn bunlar yetmezmi gibi haftada bir grd olu babasnn elinden tutarken "Baba, beni maa gtrme. nk hakemler Beikta' sevmiyor, ben de hakemleri sevmiyorum" dediinde, dudaklarnn arasndan "Beikta'n Beikta'tan baka dostu yok" mrldanmalar ancak kabilmiti. 11 yandaki ocuun bile sevgisinden yoksun bu hakemler, nefret bahelerinde mi bymlerdi acaba? Bu sefer adaletli ma yneteceklerdi.. En azndan yle umuyordu..
    Ve ocuuna sz vermiti hakemler adna.. Beyninde, karsnn hakime syledikleri vard.. Yrei ise inadna Beikta diyordu. ocuk, 12. dakikada verilmeyen penalt sonras babasna yle yandan bir bak att. Baba mahcup ama azimliydi, ses etmedi. 19. dakikada Ronaldo sahada, adam da ocuunun yannda kpkrmz olmutu. ocuk aklyla ii zmt. Ama babasn kramyordu. Onu, en sevdii tribne "Kapalya" getirmiti. Babasnn omuzlarnda ilk maa gelii ve tribnn onu "Yavru Kartal" diye selamlamasn asla unutamazd.
    Babas, tribnle beraber iyice galeyana gelmiti. Futbolcu onur mcadelesi veriyordu. Beikta ruhunu iyice hissetmeye balamlard. "Hep byle oynayn canmz verelim" nidalar, 2-0'n cokusuyla tavan yapmt.
    Adam ocuunu kavrayarak "te bu ruh, bu onur mcadelesidir ak olduum. Ama annene bunu bir trl anlatamadm" derken gzleri nemlenmiti. Ayn gece ocuun annesi, baba ocanda TV'den Beikta man izliyordu.
    Yaadklar gznn nnden film eridi gibi gemeye balad.. Kocasn ilk grd yer kapal tribnn C kapsyd. akr akr yamur yayordu ve delikanl ubuklu bir forma giymiti. Birbirlerine ak olmulard..
    Delikanl, kutsal apoletli formay orackta kendisine hediye etmiti.. Gen kadn, babasnn akn baklar arasnda o kutsal formay zerine giydi. Hayatn anlamn, i iten getikten sonra anlamt. Volume tonlamas sonda olan TV'den Beikta taraftarnn sesi btn oday saryordu: "Bir anda tutuldum ak oldum ben, hayatn anlam siyah-beyazd.."
    Yamurlu bir gnde grmtm seni
    stnde ubuklu formalar vard
    Bir anda tutuldum ak oldum ben
    Sevdann anlam Siyah Beyazd
    lmle yaam ayran izgi
    Siyahla Beyaz ayramaz k
    Her yolun sonunda lm olsada
    Sevenleri kimse ayramaz

Doduu anda balar Beiktalnn ak. Beiktal, doduunda hayat siyah beyaz grr. Bir bebein gzn atnda ilk alglad renkler siyah beyazdr. Sonra tanr dier renkleri. Beiktaa kar duyulan akta doumla balar, ite o yzden Beiktal olunmaz, Beiktal doulur. Beiktallk, ocukluunda mahallede top oynarken kendini Metin, Ali, Feyyaz yapmaktr ya da kapalda alan bir pankarta, ocuka aklla yaplan yorumdur. Bir babann "Yarn ben oluma ne diyeceim?" sorusunda gizlidir Beiktallk. lk ak Beiktala yayan insan, unutamaz ilk akn hayat boyunca. nsan bydke akda byr Beikta'na. Bu ak, Beiktaa geldiinde kalbinin kpr kpr atmasdr, bazen arda yrmektir, bazen de Kazanda delikanlla ilk admdr. Kolkola yrmektir ardan nnye, bazen helal paray kazanmaktr Kyiinde. Ma sonras sonuca bakmakszn akn beklemektir Fulyada, bazen de her eyi Kyiinde balatmaktr inadna.
    Rakipleri masa banda kazandklar ampiyonluk saylaryla vnrken, erefiyle kazand ikinciliklerle mutlu olabilmektir, Beiktallk,

Ulu nderin kulub sadece bir kere ziyaret etmesiyle vnmeyip, kurtulu sava yllarnda her gn Beiktan antremanlarn izlediini, gn ar kulp binasn ziyaret ettiini Beiktaa ithafen yazdklarnn kulp binasnn giriinde asl olduunu bilip, Atatrk bizim takm tutuyordu diyenlere glebilmektir, Beiktallk,
    Ulu nderin kurduu Cumhuriyete sonuna kadar sahip kp, kendi kendine cumhuriyet kuranlara "Nerede sizin Atatrklnz?" diyebilmektir, Beiktallk,
    Halkn takm olmaktr, Beiktallk,
    Vefal olmaktr, ky takmna elendikten sonra nndeki ilk mata stad doldurup akn tazelemektir, Beiktallk,

Yaratc zekasyla besteleriyle, tezahratlaryla, pankartlaryla dier takmlarn kendini bire bir taklit etmesini izlemektir, Beiktallk,

Rakip takmn taraftarna, dnya yldz dedii futbolcusuna, deplasmanda "Korkak Tavuk" dedirtecek zekaya sahip olmaktr, Beiktallk,

Yllarca hasreti ekilmi olan ampiyonlua ok yaklald bir anda takm ndeyken ezeli rakibinden talihsizce gol yiyip ampiyonuu hediye eden kalecisini, tesislerde dvmek yerine alklayp barna basabilmektir, Beiktallk,

Vefal taraftar sfatn Trkiyede balatan ve hala da tayan tek taraftar topluluu olma gururudur, Beiktallk,

Siyahla beyaz, lmle yaam ayran izgi de badatrmaktr, Beiktallk

Kulp bakannn dedikleriyle hareket etmeyip kendi bakanna "O koltuk kutsaldr nasip olmaz herkese" diyebilmektir, Beiktallk,

Halkn takm olmann verdii gururla, aln teriyle kazanlan parayla dalga geenlere, "Hepimiz Kapcyz" diyip "Silah m satsaydk?"diye sorabilmektir, Beiktallk,

Rakipleri masa banda kazandklar ampiyonluklar ile taktklar yldzlarla vnrken, Trkiyede sadece tama hakk kendisine verilen milletimizin uruna ehit dt ay yldzmz gururla tadn bilip, bizim ay yldzmz yeter diyebilmektir, Beiktallk,

Takm byle tutulur diyenlere, ilk kurulan takm olmann gururuyla bakabilmektir , Beiktallk,

Tesiste futbolcusunu dvmek yerine, kt oynayan takmn sahaya arkasn dnerek, matan sonra stad terketmeyip arklarla trklerle protesto etmektir, Beiktallk

Bir gn herkesi Beiktal yapmak gibi kompleksli bir dnce yerine "Beiktal olmann ayrcaln Beikta ruhuyla yaayabilmektir", Beiktallk,

Nihat, Sergen, Metin ,Ali, Feyyaz, Rza gibi yzlerce futbolcuyu kendi zkaynak dzeninde yetitirip Trk futboluna kazandrmaktr, Beiktallk,

Sportif Baarlarn bilincinde olup, mazisiyle vnrken, yldz sava yapan rakiplerine yukardaki ahlaki ve etik deerleri sayabilmektir, Beiktallk,

Btn bu saylanlar bir cmlede toplayp, "Beikta Sen Bizim Hereyimizsin" diyebilmektir, Beiktallk
    Bundan yllar yllar nce..
    11 yandaki ocuk her yerini siyah – beyaz renklerle zene bezene dedii odasnda uykuya dalmak zere..
    Yanndaki saat 7:00 ye kurulmu ..Beikta mar ile uyandracak onu...u an hibir yerde duymadmz hatta bazlarmzn oktan unuttuu bazlarnn ise hi bilmedii mar ile..Babas o kadar uram ki bu saati bulmak iin...
    “Sporumda en yce en yce basn
    Sen yksel bakas senden ders alsn”

ocuk ak olduu kz ve yarn okulda olacaklar dnrken, yavatan gzleri kapanyor,derin bir uykuya dalyor..
    skenderun scak memlekettir vesselam...Temmuz aynda asfaltta yumurta piirmiliimiz vardr ve bu bir ehir efsanesi deildir.. Rutubetin ne menem bir ey olduunu nefes alamadnz zaman anlarsnz bu corafyada...

Geceleri sivrisinek vzltlar ile birlikte yap yap uyumak eh normaldir de...
    Sabaha doru bir kabustan dolay ter iinde pek uyanmamt bu ocuk...
    Ama o gn uyand...
    Ryasnda, hayatnda o gne kadar hi gitmedii nn stadyumu’ndayd..Hakikaten de rya gibiydi her ey..O taraftar..O siyah beyazlk..O ses...Aman Allah’m o ne sesti...

Onbinlerin kurduu tek kiilik bir orkestrayd nn’nn ta duvarlarnda yanklanan..Orann mistik havasn sezinlememek iin insann duygularn aldrm olmas gerekirdi herhalde..Zamanla i ie gemi bir mekan..Osmanl’dan o gne devir bir misyonun kokusu..

Sahada bir ma var,rakip belli deil..Hani belli de ocuun umurunda deil..Varsa yoksa hep hayalini kurduu nn’nn yani hayal nn’nn gerek nn ile man oynatyordu zihninde..Hem gerek olan da ak farkla ndeydi..
    Sonra bir grlt...Tribnden deil..Farkl bir ses..Yukardan geliyor..Kafasn kaldrp baktnda yeni an oradaki kaleye doru inen bir helikopter grd ocuk..
    Rya ite..Bir dakika..Helikopter inmedi ama aaya bir ip sarktt...Vay vay vay..Ryaya bak...Kalede dev bir adam var o sralar Beikta’ta..Kap gibi bir adam..Orta Avrupa’nn azck solundan gelmi bu lkeye zamannda..

ocuun gznde o bir efsane..ekilen utlar top deil deil de leblebi gelmi gibi tutuyor..Ama bu sefer tuttuu ey top deil..pi yakalyor dev kaleci ve ge ykseliyor...Yava yava da gzden kayboluyor...
    Tribnlerde t yok...Herkes akn..”Ulan ma var noolcak bizim kale?” diyor ocuk iinden...Byle ov olur mu ma devam ederken..imdi gelir herhalde diyor..Geri iner aaya..Hayr yok...Bu srada tribnlerde dalgalanan bir sesi inceden inceye anlamaya balyor..”Karld” diyor biri..Sonra dieri...Sonra dierleri...Sonra herkes..
    Karld m? Kim karr dev adam? Kim karr RADE ZALAD’?

Sinirleniyor delikanl..Her zamanki gibi gznden ya gelinceye kadar sinirleniyor..
    Uyandnda gzler birbirine yapm bir halde banyoya gidiyor..”Ne garip ryayd ya” diyor iinden...Alyor antasn ve yola kyor okuluna doru..
    Yllar geiyor..ampiyonluklar...Sevinler..Baba baka memlekette olduu iin kumbaray krp iindeki tm parayla taksi tutarak skenderun’un palmiyelerle dolu yemyeil sahilinde ampiyonluk turuna kmalar...

Bayrak olmad iin siyah beyaz izgili bir araf bayrak diye taksinin zerine rtmeler..Fenerli akrabalarn evinin kapsna her ampiyonluk sonrasnda braklan siyah beyaz sinir edici adam ileden kartc hatralar...Okulda yumruk yumrua takm kavgalar...Simsiyah geceler..Bembeyaz gnler...

1825 adet 24 saat geer byle...Derken bir gn;
    “Hayr..Ben bu ma izlemeyeceim bana yazln anahtarn verin”
    Aile akn..Mmkn deil ki bu ocuun bir Beikta man izlememesi...Hele byle bir ma..

“Neden olum?” diye soruyor anne..”Neden izlemeyeceksin?”
    “Bilmiyorum anne,heyecandan sanrm”
    ocuk delikanl olmu artk..Dedii hemen yaplsn kabul edilsin istiyor..Ama ne mmkn..Anne Nuh diyor peygamber demiyor..Soruyor neden diye devaml..En sonunda baba araya giriyor da alyor anahtarlar 30 km ileride Arsuz’daki yazla doru yola koyuluyor..

Heyecan o kadar fazla ki..Artk insanlktan km..Robot gibi bakyor her yere..Baktn grmyor..Duyduunu anlamyor..Gitmesi gereken yeri biliyor sadece..Tek bana kalaca kimsenin onu grmeyecei bir yer oras..Kaplar pencereler kapanacak..Karanlk bir salonda oturulup aydnlk iin dua edilecek..
    Sadece bir his var iinde..Gemiten gelen ok kt bir igd..Rahatsz edici bir duygu..Heyecandan o kadar net ayrt edebiliyor ki bu hissi kendisi bile aryor...Neyse bunu dnecek zaman deil imdi..

Malarn balamasna 1 saat kadar var..Yazlk bir site...Darda tek tk ocuklar..Bu imler de iyice uzam..Babamla keseriz artk 1-2 haftaya kadar...
    im mi ? Hafta m? Ma ? “Hey Allah’m 2 saniye uzak kalaym u heyecandan yahu “ diye dnyor delikanl.. Eve giriyor..Saate bakyor..Birazdan malar balayacak...
    Tam 2 saat sonra evden kyor...

Evde dinledii mzik hala kulaklarnda..O kadar da yksek sesle dinlemeye gerek yoktu diyor iten ie..Ama olmazd.. Ya dardan bir gol sesi duysayd..? Hayatta dayanamaz frlard sokaa kimin attn renmek iin..

Gzleri etrafta siyah beyaz bir bayrak aryor...Bir ocuk l duymak istiyor “Beikta” diye..Yok..Peki sar krmz var m ? O da yok...Malar m bitmedi acaba? Olay m kt yarm m kald? Ne oldu Allah’m?
    Anayola iniyor..Hala bir ey yok...Ses yok..Seda yok..nsan yok..”yi de bu kadar bo deildi buralar ben geldiimde” diye dnyor..ok gemeden neredeyse yolcusuz bir minibs geliyor,biniyor delikanl..

Arataki teyzelere ma sorulmaz..Amca da yok ki..Bir tek ofor var..
    ekine ekine, sesi titreye titreye soruyor ofre;
    “Abi....Malar bitti mi ? “
    Adam dikizden bakyor..Sanki hangi takm tuttuunu yznden anlayacakm gibi inceliyor ksa bir sre delikanly..
    “Bitti hayye*( Arapa’da “canm” ) Hangi takmlsn ?”
    “Beikta”
    “Galatasaray ampiyon oldu, 8 tane attlar vallah”
    Son cmleyi duymad..Duydu da anlamad..Anlad da konduramad...
    Bitti diye dnd...Olmad..Yapamad Beikta’m..Olsun dedi..Olsun be...
    Sonra adamn son cmlesini alglamaya balad...8 mi ? 8 tane mi attlar?
    ampiyonun averajla belirlenecei bir mata 8 gol mu attlar?

O anki duygularm anlatmam hakikaten mmkn deil...Minibsten sahilde indim..Eve ulamak iin nereden baksan 3 kilometre yol yrmem gerekecek..Sahile ktm...Palmiyelerle dolu yemyeil skenderun sahilinde sar krmz bayraklar, ukala ve umarsz kornalar,her yol mbah diyen insanlar arasnda evime yrdm..

Tm benliimle hissetmeye altm..Kendime ac ektirdim o yol boyunca..Bilerek yaptm bunu..Aladm..Sinirden aladm...Hakszlktan aladm..aresiz olmaktan aladm..Anlamaya altm o gezenlerin hislerini..Bu nasl bir vurdumduymazlktr? Bu nasl bir hrstr? Bu nasl bir dalga gemektir? Bu nasl bir...? Bu nasl...?
    nmde arkamda yryenlerden birinden “Zalad” ismini duydum...
    Unutmutum...Hatta aklma dahi gelmemiti..O ana kadar..

5 sene nce beni uykumdan gzyalar iinde uyandran o ryay yaadm tekrar...
    rperdim...Kendimden korktum...Allah’n varlna bir kez daha inandm...krettim..Bana 5 sene ncesinden gstermiti ne olacan..zlmemi istememiti belki de bu kadar..Ama yapamyordum..znt yerini yaras asla kapanmayacak bir ihanet acsna terketti..
    nk Dev adam karlmamt.. Ve o gkyznde kaybolurken ben bouna aktmtm ocuk gz yalarm

Ben o sahil yolunda braktm ocukluumu..
    Hayat retti bana o uzun yol...Tokatlayarak retti ama retti... O sahil yolunda ben bir daha ampiyonluk turuna kmadm...
    Kirlenmi asfalt temizleyemedim...Orada elinde siyah beyaz atksyla inadna yryen bir gencin hznn grmekten korktum...

Kirlilere yz yldan beri beyazndan veren Beikta’m...Vermeye devam et...Sen bir ey kaybetmezsin de senden aldklar her beyaz, ab- hayat gibi gelir onlara...

OSMANLI DEVR

1919-1920 ST."TRK DMAN BRL LG" AMP.
    1920-1921 ST."TRK DMAN BRL LG" AMP.
    1921-1922 ST."PAZAR LG" AMPYONU

CUMHURIYET DEVR

1923-1924 ST.LG AMPYONU
    1933-1934 ST.LG AMPYONU
    1934 TRKYE FUTBOL AMPYONU
    1934-1935 STANBUL SD AMPYONU
    1937-1938 TEYYARE KUPASI AMPYONU
    1938-1939 ST.LG AMPYONU
    1939-1940 ST.LG AMPYONU
    1940-1941 ST.LG AMPYONU
    1940-1941 MLL KME (Trkiye Ligi amp.)
    1941-1942 ST.LG AMPYONU
    1942-1943 ST.LG AMPYONU
    1943 STANBUL KUPASI AMPYONU
    1943 ZMR FUAR KUPASI AMPYONU
    1943-1944 MLL KME (Trkiye Ligi amp.)
    1944 BABAKANLIK KUPASI AMPYONU
    1944-1945 ST.LG AMPYONU
    1945 STANBUL KUPASI AMPYONU
    1945-1946 ST.LG AMPYONU (8 Ylda 7 kez.)
    1946-1947 MLL KME (Trkiye Ligi amp.)
    1947 BABAKANLIK KUPASI AMPYONU
    1949-1950 ST.LG AMPYONU
    1950-1951 ST.PROF.LG AMPYONU (ilk)
    1951 TRKYE FUTBOL AMPYONU
    1951-1952 ST.PROF.LG AMPYONU
    1952-1953 ST.PROF.LG AMPYONU
    1956-1957 TRKIYE LG (Fed.Kupas) AMPYONU
    1957-1958 TRKYE LG (Fed.Kupas) AMPYONU
    1959-1960 TRKIYE LG AMPYONU

(Mahalli ligler dikkate alnmadan dorudan doruya)

1965-1966 SPOR TOTO KUPASI AMPYONU
    1965 TSYD KUPASI AMPYONU
    1965-1966 TRKYE LG AMPYONU
    1966 TSYD KUPASI AMPYONU
    1966-1967 TRKYE LG AMPYONU
    1967 CUMHURBAKANLII KUPASI AMPYONU
    1968 SPOR TOTO KUPASI AMPYONU
    1969-1970 SPOR TOTO KUPASI AMPYONU
    1971-1972 SPOR TOTO KUPASI AMPYONU
    1971 TSYD KUPASI AMPYONU
    1972 TSYD KUPASI AMPYONU
    1974 TSYD KUPASI AMPYONU
    1974 BABAKANLIK KUPASI AMPYONU
    1974 CUMHURBAKANLII KUPASI AMPYONU
    1974-1975 TRKYE KUPASI AMPYONU
    1977 BABAKANLIK KUPASI AMPYONU
    1981-1982 TRKYE LG AMPYONU
    1984 TSYD KUPASI AMPYONU
    1984-1985 AMATR ST.LG AMPYONU
    1985 TRKYE AMATR FUTBOL AMPYONU
    1985 TSYD KUPASI AMPYONU
    1985-1986 TRKYE LG AMPYONU
    1986 CUMHURBAKANLII KUPASI AMPYONU
    1988 TRKYE AMATR FUTBOL AMPYONU
    1988 BABAKANLIK KUPASI AMPYONU
    1988 TSYD KUPASI AMPYONU
    1989 TRKYE KUPASI AMPYONU (Fed.Kupasi)
    1989 CUMHURBAKANLII KUPASI AMPYONU
    1989-1990 TSYD KUPASI AMPYONU
    1989-1990 TRKYE LG AMPYONU
    1990 TRKYE KUPASI AMPYONU (Fed.Kupas)
    1990-1991 TSYD KUPASI AMPYONU
    1990-1991 TRKYE LG AMPYONU
    1991-1992 TRKYE LG AMPYONU (ilk namalup)
    1991-1992 CUMHURBAKANLII KUPASI AMPYONU
    1993 TSYD KUPASI AMPYONU
    1993-1994 TRKIYE KUPASI AMPYONU
    1994 CUMHURBAKANLII KUPASI AMPYONU
    1994-1995 TRKYE LG AMPYONU
    1996 TSYD KUPASI AMPYONU
    1997 BABAKANLIK KUPASI AMPYONU
    1998 TRKYE KUPASI AMPYONU
    1998 CUMHURBAKANLII KUPASI AMPYONU
    2000 ATATRK KUPASI AMPYONU
    2002-2003 TRKYE LG AMPYONLUU
    2005-2006 TRKYE KUPASI
    2006-2007 TRKYE SPER KUPASI

[/img]

Forum Lvl 150 tExAs - ait Kullanc Resmi (Avatar)
    yelik Tarihi
    08.05.2007
    Bulunduu yer
    Bursa

ok gsel yazlar
    Biz bir gnde kral olmadk,bir gnde de tahttan inmeyiz...

06KaraKartal
    Misafir

Helal olsun sana..Beikta ak baka!

YalanmTM sevgilER

49
    Misafir

Standart :d

BeiktasL Olunmaz BeiktasL DoguLur Cok Ksa Olsada Anlatmaya Caltm SaygLar Benden Yer Siyah Gk Beyaz En Buyuk Besiktas.!!

yelik Tarihi
    08.05.2007
    Bulunduu yer
    Bursa

Standart Re: :d

Alnt 49 Nickli yeden Alnt
    BeiktasL Olunmaz BeiktasL DoguLur Cok Ksa Olsada Anlatmaya Caltm SaygLar Benden Yer Siyah Gk Beyaz En Buyuk Besiktas.!!
    ewt takmn ne kadar sewdiin belli dostum

xorhunx
    Misafir

Alnt tExAs Nickli yeden Alnt
    LA BURSALISIN SEN KME DRRT ONLAR PARA LE

_MASTER_
    Misafir

Kanka bende BJK'liyim..
    maaallah dktrmsn kimbilir nerden alnt byle :-D

yelik Tarihi
    08.05.2007
    Bulunduu yer
    Bursa

Alnt xorhunx Nickli yeden Alnt
    Alnt tExAs Nickli yeden Alnt
    LA BURSALISIN SEN KME DRRT ONLAR PARA LE
    sanane kardeim benim yorumumdan yaw hem bilmion galiba hesap grld...

49
    Misafir

deejays
    Misafir

gzel olmu

australia
    Misafir

Dogumum besikten,mezarim tastan, bu alem sorulur kt' an!
    aGA cok guzel yazmisin
    ne MUTLU TURKUM diyenee!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

punishertr
    Misafir

saol kardes bnde bir beiktasl olarak seni tebrik ediyorum paylasmn iin saol

benhakan7
    Misafir

beyer bunu enmeyip sonunna kada okuyan varm????

Ka-Boom
    Misafir

Ben Galatasaraylym ama ar grubununda en az uA kadar iyi oldugnu blyorum.

Sopa Bcak Kasatura Farketmez
    Ayn Yolda Yuruyoruz Bz
    Futbol iddetdir FutBol Holiganlktr
    Futbol Adam Bcaklamaktr.

_AnTiFb_

_O_M_E_
    Misafir

I Love You KARTAL