Yeni Baslayanlara tafsiyeler:
30 kusur level deneyimimle sizleri hatasiz karakter olusturmaya yonlendirmeye ve hatali karakter olusturup yanacak gunlerinizi kurtarmaya calisarak bazi yararli bilgilerle donatiyorum sevgili arkadaslarim;

1. agir zirh giyinin.

2. herkezin elindekine inanip glave yada spear secmeyin. archer herzaman daha avantajli kaliyor.

3. leveli quest yaparak hizlica atlayin. sikildim abi surda gezeyim burda gezeyim diyerek bosa vakit gecirmeyin. oyun verecegi questlerle heryeri gezdirecek ogretecek size zaten. mutlaka bitirin questleri hicbir questi atlamayin. yoksa yenilerini alamazssiniz ve baska npc den aldiginiz questler agir gelir. bol olumlu ve masrafli olur.

4.kimseye acimayin. baslarda aclik yapin bol bol. bu mlsf gerekli. para almiyorlarsa kosun toplayin altlarindan. ve oldurdugunuz yaratiklarin parasini mutlaka ama mutlaka toplayin.

5.paraya kiyip hep maximum giyebileceginiz item leri alin. bunu genelde vendorlardan ziyade oyuncularda pazarlarda arayin.cok cok fiyat farki olur. ve itemi gorur gormez almayin birkac ayri yerde gorup kaziklanmadiginizdan emin olun.

6. unlimited return scroll diye birsey gorurseniz limitsiz sanip sakin almayin. tek kullanimliktir. cok uzulursunuz.

7.kadin karakter secin. itemleri hep daha ucuz satilir piyasada.

8.eger su anki leveliniz dusukse ve yeni gelecek diger server olayi varsa bekleyin. yetisemezssiniz ilk serverlardakilere. nicin bekleyin diyorum. cunku karakterinizin meslegini sectiginizde . diyelim trader oldunuz. mal goturuyorsunuz level 22 siniz. level 40 adam gelir thief secmistir herseyiniz gider. yada thiefsinizdir. dalga gece gece oldururler. bu yuzden yeni acilan servera zamaninda girin ve hizli calisin.

9. questlerde oldureceginiz yaratiklar icin kendinize bir yer belirleyin. orada sabit kalin. spot kapatmak gibi. yani sunu diyeyim; yaratiklar baya suratli spawn oluyorlar. beklerseniz kosmaktan daha cok zaman kazanirsiniz.oturun bu arada hp mp dolsun.

10.oyunda baslarda saglik ve mana icin otlari kullanin. ileride siselere gecin. uzunca sure ot kullanmaniz kesenize destek olur. cunku belli levele kadar hep ucu ucuna yetiyor para. dovuslerde yada quest yaparken otu iksiri icmekten sakin cekinmeyin. hatta heali mousun orta tusuna macro alin. tasarruf yapacagim diye icmez olurseniz birton xp ye ve geri donmek icin alacaginiz ata v.s ye yazik olur.

11.degerli gordugunuz itemleri ana sehirlerdeki inn lere birakiniz. cantanizda gezdirdiginiz itemlerin olunce dusme sansi var azda olsa.

12.quest yaparken "abi 200 yaratik bitmezki" demeyin. sikilmadan sarki dinleyerek, kiz arkadasinizla konusarak zaman gecirerek kesin. eger cok zorlaniyorsaniz kesmekte derhal zirh ve silahinizi kontrol edin.levelinizin altindaysa zorlanirsiniz. bundan dedim her levelde uzerinizi yenilemeye calisin diye. 5 uzeri icin tabi bu. 5 lerde falansaniz ugrasmayin hic giysiyle silah sadece.

13.bir yaratik spotunda yani diyelim 4 white tiger var. quest geregi ornegin xxxx tane kesmelisiniz. ne kadar fazla keserseniz gelen itemler o kadar guzellesir.

14.leveliniz 20 ise level 10 yaratik olduruyorsaniz ornegin yani sizden alttaysa leveli fazlaca o yaratiktan maximum dusebilen en iyi itemleri alirsiniz.

15.iyiliksever olmayin. yani asiri sekilde. mesleginizi secince yaninizda hep bir thief giysisi pack hayvani ve bandit return scroll bulundurun birinin ** kervani ve kendisi olucek gibiyse yada olduyse takip edin. yere sacilan itemleri toplayip mutlaka kacirin kazanmaya bakin. nasil yapilir bu hemen cekeriz thief robu bineriz esege toplar basariz return scrolla ve uzariz mekandan yalniz dikkat edin protectorler traderlar atlamasin uzerinize. yani cevreye iyi bakin.

16.protector sectiyseniz kervan yollarinda 3 lu besli giyinmemis normal oyuncu tarzindaki tipleri iyi kestirin gozunuze sizinde giysiniz giyinik olmasin. eger adamlarin uzerindeki yaprak isareti gittiyse 20 yada ustudur. amacsi amacsiz bekliyorlarsa yuksek ihtimal thieftirler. sizde arkadaslarinizi alip etrafta oyalaniyormus gibi yapin. uygun kervan gelince patlar olay.

17.tradersaniz mutlaka kendinize asiri guvenmiyorsaniz diger kervana cikan kisilerle beraber gidin. yalniz giderseniz patlarsiniz. tabi saglam degilseniz. protector varsa alin partye yada olan bir partye girin. yaninizda her yaptiginiz trade de 5 kadar yedek trade hayvani tasiyin. mutlaka onlari iyilestiren trade kutularindan alin. ve asla giderken fazla duraklamayin. kosabildiginizce npc thiefler izin verdikce hizli gidin. ne kadar duraksarsaniz isiniz o kadar zorlasir. trade icin malzeme alirken yildizlarina dikkat edin. ne kadar cok malzeme yuklerseniz o kadar artar yildiz. ve gelecek thief npc sayisi ve guclugude artar. eger saldiri almak istemiyorsaniz normal thief playerlardan tek yildizlilari secin baslarda. yani daha az item alin.

18.level atladiginizda quest kagidi acilir yanda. alabileceginiz questler yazar. iyice anlayana yada not alana kadar kapatmayin tekrar acamazssiniz level atlamadan. tek tek kafa aramakta zor gelir. kafasinda npc nin unlem isareti varmi diye.

19.bi haritayi kesfedilim hadi diyerek ati alip gezinmeyin karsi sahillere iki koyarlar yaratiklar olursunuz bosa yarim saatiniz gider.oturun sabirla levelinizi kasin.questinizi yapin.

20. benim onerim thief secin meslegi.. archer olup agir zirhlar giyin. skillerinizi saga sola dagitmayin. archersaniz ice a verin. asiri isinizi gorur. yaninda ok skillerini gelistirmeyi unutmayin.

Sikca sorulan sorular:
1-Oyunu nasil bulabilirim? Kac MB?
Oyunu
http://www.silkroadonline.net
sitesinden direk download yapabilirsiniz. 500-600 Mb civaridir.
2-Kac server var?
u anda 3 server olarak hizmet vermektedir.
3-Hangi karekter daha guclu? hangi tip silah uzmanligini secmeliyim?
Oyundaki butun baslangic karekterleri ayni kuvvettedir. Ancak Spear veya Glaive kullanan kisilerin AOE attacklari oldugundan (level 16-18 civari gelen bir skill) daha hizli grind yapabileceklerini soyleyebilirim.
4-Elixir lootladim, nasil kullanabilirim?
4 tip elixir var shield, accessory, protector, weapon. Kullanmak istediginiz esyayi alcemy menusune yerlestirdikten sonra esyaya uygun elixir i de yerine yerlestirip direk upgrade yapabilirsiniz. Ancak upgrade sansinizi cogaltmak amaci ile general shoptan lucky powder alip bunu da kullanmanizda fayda vardir. Esyalar 1.nci derece (1 degree) 2.nci derece 3.ncu derece gibi siniflara ayrilmistir. kullanacaginiz lucky powder i da bu dereceye uygun olarak almalisiniz.
5-Stall actim ancak satis yapamiyorum?
Satmak istediginiz esyalari uygun sehirlerde satmalisiniz. mesela 1-22 level arasini janganda, 22-34 arasini Downhang ta. Ayrica satis yapabilmeniz icin 1-2 saat adaminizin beklemesi gerekebilir.
6-Genel fiyatlar nedir?
Stall actiginizda her esyanin npc karakterlere satildiginda edecegi fiyat en altta gozukur. Genel olarak 1.5-2 katina stall a koydugunuzda esyalariniz satilacaktir.
7-Janganda South gate onunde pvp yapanlar var bende yapmak istiyorum.
Level 10 oldugunuzda general shoptan dilediginiz renk cape alarak (maske) pvp yapabilirsiniz. herhangibi bir exp kaybi soz konusu degildir. (veya para)
8-At aldim inince kayboldu?
Stableden alinan atlar tek kullanimdir. Oyunda surekli bir pet sahibi olamazsiniz.
9-Adamin guvercini var, birde siyah sahin gordum birisinde?
Bu okculuk skilidir. Beyaz guvercin level 10, sahin level 30 oldugunu gosterir.
10-Level 20 oldum, hangi meslegi secmeliyim.
Oyunda 3 meslek var trader, hunter, thief. Bu uc mesleginde size verecegi extra bir yetenek yok. (Trader ve thief transport kullanabilir disinda)
11-Trader oldum, simdi ne yapayim?
Trader guild npc den white flag alip trader olduktan sonra stableden level 20 at veya deve alarak merchanta gitmelisiniz. Esyalari alirken en altta yildiz 1 tanedir. onu asmamaya ozen gosterin. 2 ve ustu yildizlarda sizi daha cok zorlayacak NPC thiefler cikar ve ayni zamanda player thieflerde saldirabilir. 5 yildiz bir kervani koruyan 5-6 hunter yoksa o kervan soyulmaya mahkumdur. nitekim noob traderleri bekleyen player thiefler daha kapida esyalari calarlar. Genelde en iyi yol alabileceginiz adetten 1 eksik olarak en ucuz esyadan 10 ar adet almaktir. Mesela deve icin 11 x 10 adet white silk gibi. sefer basi 50-55k kazabilirsiniz. Esyalari aldiktan sonra en guzeli gecen bir diger kervanla birlikte diger sehre gitmek uzere parti kurmaktir.
12-Thief oldum simdi ne yapmaliyim?
Thief olabilmeniz icin Janganda West gate civarinda ara sokakta bir NPC(guzel bir bayanla) ile konusmaniz ve 2k verif hirsiz kasabasina tp yapacaksiniz. Orada hirsiz guildi icin hirsiz giysisi ve Bandit Den Letter almaniz lazim. Daha sonra tasiyici olarak deve veya at alarak sehir disina cikin. Diyelim yolda bir trader olmus ve esyalari yere dusmus. Hemen thief giysinizi giyerek transportunuzu summon edin ve esyalari yuklemeye baslayin. (Dikkat star 2 esyalari tasiyan hirsizlarada npc veya player thiefler veya hunterlar saldirabilir.) Esyalari yukledikten sonra Bandit Den Letter i kullanarak hirsizlar kasabasina Tp yapabilirsiniz. Returning Letter kullanmaktan farki bu scrool biraz daha uzun surmekte ve hareket kabiliyetinizin devam etmesidir. Yani kullanirken bir yandanda issiz ve tehlikesiz bir alana dogruda kacabilirsiniz.
13-Hunter oldum simdi ne yapmaliyim?
Hunter Guildinden hunter flag i alarak hunter olursunuz. Sira simdi koruyacak bir kervan bulmaktadir. Hunterlar korudugu kervan sahibinden bir ucret alirlar ve extra bir para kaynaklari yoktur. Bazi hunterler cok yuksek levelde ve 3-4 thiefe bedel olduklarindan kiralamak ve 4-5 yildizli kervan yapmak traderlerin isine gelir.
14-Peki nerelerde Grind yapmaliyim?
Grind icin asagida bulunan ve sizin levelinize gore olan moblari avlayabilir veya questleri yapabilirsiniz. Spoilerde haritada bulunmakta, asagidaki moblari haritadan nerde olduklarinida gorebilirsiniz. Dikkat 200 bandit bowman questinde archer degil bowman avlayacaksiniz.
MOB list
lvl 1-3 manyangs
lvl 2-5 Big/small eyed ghosts
lvl 3-6 Old Gyo/Gyos
lvl 6-8 water ghost slave/water ghost
lvl 8-9 stone ghost/broken stone ghost/tombstone ghost/rotten tree yeoha
lvl 9-12 yeohas
lvl 11-15 archer/subordinate bandits/young tigers
lvl 13-15 tigers
Quest list 1-20
3 Vanished Child
Chan'an Rich Village: Old man Wong 150xp, 190gold
3 Gyos sweep
Chan'an east gate: Solider Lyjang 760xp, 400gold
5 Concern of Yangikji
Chan'an medicine shop: Yangikji 11 HP Herbs, 1500xp
7 Stone Ghost sweep
Chan'an east gate: Soldier 1800xp, 750gold
7 Stone ghosts
Chan'an temple: the priest guy 2100gold, 4800xp, Horse
8 Tree Spirits
Chan'an Exorcist A level 10 weapon
10 Bandit Archers
Chan'an Military camp: Juho 3800xp, 22 MP herbs
13 Bandits sweep
Chan'an Military camp: Leebakyong Vigor herbs X20, 5800xp
13 Tigers Grinding Tooth
Chan'an Specialties merchant: Jodaesan
13 Tiger hunting competition
Chan'an Military camp: Sonhyeon
15 Cheolhyeon's anger
Chan'an Blacksmith: Cheolhyeon
16 White tiger sweep
Chan'an Stable guy 5000xp, 1700gold
19 Eggs of XXX insect
Tunhuang medicine guy 5900xp, 1500gold
20 Cursed hearts
Herbalist in any city Skill restat (Eestat 80% SP points)
Spoiler: Harita 1-20 level icin