Toplam 9 sonuçtan 1 ile 9 arasındakiler gösteriliyor.

Konu: Hard Disk Bolme-Format Atma V.s

 1. #1
  Acemi___
  Misafir

  Standart Hard Disk Bolme-Format Atma V.s

  HARDDISK NASIL BÖLÜNÜR?

  Diskinizi ikiye bölmenin avantajı: Sisteminiz çöktüğünde diğer diskinizde yedeklemiş olduğunuz dosyaları kurtarabilirsiniz. C: sürücüsüne format atmak istediğinizde gerekli dosyaları cd’ye gerek kalmadan diğer sürücünüz olan D:’den edinebilirsiniz.
  Sistem disketini takın ve a:\fdisk yazın. DİKKAT: fdisk yaparsanız bilgilerinizin hepsi silinir. Formatınız bile silinir. Bu yüzden önce fdisk yapıp diskinizi bölün daha sonra format atıp windowsu kurun.
  Fdisk yazdıktan sonra size büyük disk boyutunu etkinleştirmek ister misiniz diye sorar. Evet deyin. Karşınıza 4 seçenek çıkar. Bunlardan birincisi olan birinci dos bölümü oluştur seçeneğini seçin ve diskin birinci bölümü için ayıracağınız alanı mb cinsinden yazın örneğin 5gb için 5000 yazın. Veya diskinizin yüzdesi olarak %50 şeklinde yazın ve entera basın. Artık iki harddiskiniz oldu. Birincisi c: ikincisi d: olarak adlandırılır.


  FORMAT NASIL ATILIR?

  1. Makineye Format atmak için ilk önce Bize lazım olanlar 1 adet Windows 98 hazırlık disketi, Windows 98 cd si.

  2. İlk Önce makineye Windows 98 CD si takılır. Ardından Sistem Disketi Yani Windows 98 hazırlık disketi Takılır.

  3. Makine kapatılır ve yeniden Açılır. Makine Açılınca İlk önce Normal bilgileri MS DOS siyah ekrandan göstermeye baslar. Daha sonra A sürücüsündeki Sistem disketini okur ve 1 kaç dakika bekledikten sonra Karsınıza Size 3 Secenek veren Bir yazı çıkar Siz burada 1 nolu seçeneği seçeceksiniz. Yani Bilgisayarı CD rom desteği ile baslatı seçeceksiniz. Seçeneği seçip Entere Bastıktan sonra Bilgisayar 1 kaç dakika içinde A:> sürücüsüne düşer.

  4. Bilgisayar A:> sürücüsüne düştüğü zaman Yapmanız gereken Su komutu yazmak
  format c:

  5. Bu komutu yazdığınız zaman size c dairektorundeki tüm bilgiler silinecektir. Onaylıyor musunuz Diye sorar. Y tuşuna basınız ve enterleyiniz. C sürücüsündeki Tüm Bilgiler En az 5 Dakika içinde silinecektir. Ve silinme işlemini size yüzde olarak gösterecektir.Silinme İşlemi Bitince Format İşlemi de Bitmiş demektir.

  6. Sürücü A Dairektorune Düştüğünde isterseniz format c:/q yazarak ta format işleminin daha hızlı olmasını sağlayabilirsiniz. iki Komuttan birini seçmek Size Bırakılmıştır.
  Bundan Sonrasında Makinenize İşletim Sisteminizi Kurabilirsiniz.  WINDOWS NASIL KURULUR?

  1. Makınaya Windows 98 Kurmak için ilk once Bize lazım olanlar 1 adet Windows 98 hazırlık disketi. 1 Adet Windows 98 cd si. Ve Windows 98 in şifresi.

  2. İlk Önce makınaya windows 98 cd si takılır. Ardından Sistem Disketi Yani Windows 98 hazırlık disketi Takılır.

  3. Makına kapatılır ve yenıden Açılır. Makına Açılınca İlk once Normal bilgileri ms dos siyah ekrandan gostermeye baslar. Daha sonra A sürücüsündeki Sistem disketini okur ve 1 kaç dakıka bekledikten sonra Karsınıza Size 3 Secenek veren Bir yazı çıkar Siz burda 1 nolu seceneği sececeksiniz. Yani Bilgisayarı cd rom desteği ile baslatı sececeksiniz. Seceneği secip Entere Bastıktan sonra Bilgisayar 1 kaç dakıka içinde
  A:> sürücüsüne duser.

  4. Bilgisayar A:> sürücüsüne dustuğu zaman Daha onceden makınaya format çektiğinizi varsayıyoruz ve Yapmanız gereken Su komutu yazmak
  d:
  veya e:

  5. Surucu D veya e: sürücüsüne gectiğiniz zaman komut satırına
  kur
  yazınız. Bilgisayarınız Cd deki windows 98 ile irtibata gecicek ve 1 kaç dakıka içinde Windows kurulum tablosu karsınıza çıkacaktır.

  6. Windows kurulumu En az 35 dakıka sürmektedir. Karsınıza Tablo çıktıktan sonra yapmanız gereken Devamlı ileri ileri butonlarına basmaktır. Ben Sizlere genede Tam olarak Nasıl yapacağınızı Açıklıyorum.

  7. Karsınıza Kurulum Tablosu çıktı. İleri Butonuna Basınız. Makinanızın Bilgileri , HardDiskt te yeterli yer olup olmadığı , Baska bir işletim sisteminin olup olmadığı , Windows 98 e uyumlu bir bilgisayar olup olmadığı komple Taranacaktır.

  8. Herhangi Bir sorun çıkmadığı takdirde Size Windows u nereye kuracağınızı soracaktır. C:\Windows olan bolum sahten tıklıdır. Oynama yapmayınız ve ileri butonuna tıklayınız. Sayet makınanızda baska işletim sistemi varsa baska bir sürücü ve ad secebilirsiniz ama bu yapacağınız değişik işlem işletim sistemi çakısmalarına sebebiyet verecektir.

  9. İleri Butonuna bastıktan sonra size Nasıl bir kurulum istediğinizi soracaktır. Onerilen Sahten tıklı haldedir. Çok profosyonel değilseniz Aynen secilen secenek tıklı kalsın ve ileri butonuna basınız. Yeniden ileri butonuna basarak Windows 98 i Bilgisayarınıza Yüklemeye baslayayınız.
  10. Buradan sonra sizin yapacağınız fazla bir şey yoktur. Windows kendi kendini bilgisayara kurmaya baslıyacak sistemize yerleşecektir.

  11. Sadece yapmanız gereken 18 dakıka kala size Windows Sozleşmesini kabul ediyormusunuz diye soracaktır. Evet Deyip ileri butonuna basınız.

  12. Daha sonra size Windows un 25 hanelik aldığınız cd nın kitabında yazan key yani şifre soracaktır. Her kitapta bu şifre değişiktir. Yanlıs yazarsanız windows kurulum işlemi tamamlanmayacak ve bilgisayarı ne zaman açarsanız açın ilk bu tablo ile karsılarsınız. Ben size Bir hack sitesinden aldığım Windowsun 25 haneli bir keyini veriyorum Bu yazdığım keyi yazarsanızda okeylenecektir. Ama siz genede kendi windows cd aldığınız yerden verilen kitapcıktaki keyi yazınız. Karsınıza çıkan Windows 98 için 25 haneli kutucuğa sırası ile yazabilceğiniz Key :
  KXD73 KBHYH 3XPMR QVF3T 86M7Q
  İlgili keyinizi yazdıktan sonra ileri butonuna basınız. yeniden ileri butonuna basınız

  13. Windows Kurulum Sistem ayarlarınızı kontrol edecektir.

  14. Kontrol ettikten sonra kendini kapatıp açıcak Size Tarih saat ayarlarını soracaktır. Kapat butonuna basınız İleri butonuna basınız.

  15. Bir kaç kez daha bilgisayar otomatik olarak kapanıp açıcak ve Bilgisayarınızın Ana goruntusu ortaya çıkacaktır.

  16. İlk Olarak Windows Monitoru yabancı bulacak ve tanımak isteyecektir. Karsınıza çıkan tabloya ileri butonuna basınız Uygun monitoru Bulmasını Sağlayınız. Monitor tanıtma işlemi tamamlandıktan sonra Windows Sistemizde C sürücünüz Fat16 ise 216 mb Fat32 yapmıs iseniz daha onceden 168 mb gibi bir yer kaplıyacaktır.

  17. Kasanızda Ekran kartı , Ses kartı , Varsa windows98 butun tak kullan türü aygıtları kendisi otomatik olarak algılar. Sayet Sizde Bu tür kartlarınızın Driveri varsa Bilgisayarıma Geliniz. Sağ clık yaparak ozellikleri secip Aygıt Yoneticisine Geliniz. Buradan İlgili kartın üstüne gelip Sağ clık yapınız ve ozelliklerini açınız. Sürücü bolumune Gelip Sürücü guncelleştiri seciniz. Sürücü Guncelleştirme den Cd si varı secip 1,44 luk te ise driver a sürücüsünü Cd ise d sürücüsünü secip ileri butonuna basınız. Windows 98 ilgili kart için en uygun driveri bulucak ve Makınanıza yukleyecektir. Makına bir kere kapanıcak ve yenıden açılcaktır [ Restart ]

  18. En çok Sorun İse Modem tanıtmada çıkmaktadır. Modeminizi Windows 98 e tanıtmak için ilk once Bilgisayarımı açınız. Bilgisayarımdan Çevirmeli Ağı açınız. Karsınıza Bilgisayarınıza Bağlı Bir modem bulunamadı Tablosu çıkacaktır. İleri Butonuna basınız. Modemı kendim bulmak istiyorum seceneği seciniz. Modemın Driverini Cd ye veya disket ise A sürücüsüne takınız [ Floopy ] İlgili A veya D sürücüsünü tıklı hale getirip İleri butonuna basınız. Yanlıs dirver değilse Modemınız Windows 98 Tarafından tanınanacaktır. Bilgisayarı bir kere kapatıp açınız. Modem Tanıtma İşlemine Devam etmek için Bilgisayarımdan Sağ clık yapıp ozellıklere tıklayınız. Buradan aygıt yoneticisine tıklayınız. ? İşaretli olan bir yer olacaktır. Onun üstüne gelip Sağ clık yapınız. Ve sürücü bolumunu secip surucuyu guncelleştire tıklayınız. İleri İleri Yapınız Modemiz Bilgisayara tanıtılmıs olacaktır. İnternete bağlanmak için Gene çevirmeli ağı acınız . Yeni Bir bağlantı açınız. Kullanıcı adınızı şifrenizi Ve ilgili iss nin telefon numarasını yazarak İnternete bağlanınız.
  19. İnternet Explorer i açmak isterseniz. Üstüne İki kere Tıklayınız. Karsınıza tablo çıkacaktır. Benim Sahten İnternet Bağlantım var bana bu tabloyu gosterme seceneğini seciniz.ileri butonuna basınız. İnternet explorer ve outlook express kullanılmaya hazır hale gelecektir.
  20. Sayet Bilgisayarınız Fat16 ya göre ayarlı ise Fat32 ye çevirerek Hdd nizde buyu bir bosluk ve makınanızda daha bir hızlanma olacaktır. Fat32 ye çevirmenın yararı Bilgisayare yuklenen programlar 16 bit esasına gore yuklenırken 1 kare = 16 bit esasına gore yuklenen program 1 kareye 10 - 12 13 vb sayıda bit yukler ve artma olur bu artmalar diğer kare lere yuklenir. Bu yuzden Fat16 da bilgisayarda gereksiz hdd şişmesi olur. Ama Fat32 de ise Bilgisayarınızın Bu şişmesi engelenir ve programlar makınanıza daha iyi yerleşir. Bilgisayarınızı Fat32 ye çevirmek için Baslat tan / Programlar / Donatılar /Sistem araclarından / Sürücü Dönüstürücü Fat32 ye tıklayınız. Program sahten Sizi yonlendirecektir.Donusturme işlemi en az 45 dakıka sürmektedir. Tek sorun ise Fat32 ye donusen bilgisayar bir daha windows 95 Yuklemek isterseniz yukleyemez siniz. Ama windows 98 i makınanıza format çekip çekip yukleyebilirsiniz.
  21. Daha Detaylı Sorunlar İçin Lütfen Bilgisayar teknık servisinize veya bilgisayarı aldığınız yere basvurunuz veya telefon açınız.
  elimizde güzel bir buragram geçti fakat full değil
  şimgi google'yi açın ve 94fb yazıp bir boşluk bırakın boşluktan sonra
  programın ismini ve sürümünü yazın ara deyin o programa ait crackların olduğu
  siteler listelenecektir
  Google'da kolay yer almak ve Üst Sıralara Çıkmak

  Öncelikle işe sayfamızdaki meta taglar ile başlayalım ..

  Bu yazı hiçbir şey bilmeyen bir kişi baz alındığı için sadece gogole değil tüm meta tagları

  anlatacam;


  <META ***********="Content-type" CONTENT="text/html; charset=iso-8859-9">
  <META NAME="description" CONTENT="Konu">
  <META NAME="keywords" CONTENT="kelime1, kelime2, kelime3, kelime4,kelime 5">
  <META NAME="author" CONTENT="KapTan">
  <LINK REV="made" href="mailto:[email protected]">
  Buraya kadar olan 5 satır klasik meta tag olup <head> .. </head> tagları arasında yer alır.

  ziyaretçilerimize asla görünmeyen yazılar olup uygulama anaları şöyledir..

  1.satırdaki tag sayfamızın hangi dilde yazıldığını gösterir. Türkçe karakter kullananlar için mutlaka

  olması gereken bir tagdır.
  2.satırdaki tag sayfamızın konusunu belirler.
  3. satırdaki tag sayfamızın arama motorlarında bulunmasını istediğimiz anahtar kelimelerini

  belirlememize yarar. Burda dikkat edilmesi gereken en faz 20 anahtar kelime tanımlamamız ve

  aralarına virgül (,) koymmaız.
  4. satırdaki tag sitenin adminini, 5. satırdaki tag ise o adminin aktif email adresini belirlememize

  yarar..

  Dediğimn gibi buraya kadar standart taglardır. Şimdide google için ekstra 2 tag yazalım ve bu

  tagları yukarıdakilerin altına koyup sayfamıza ekleyelim..


  <META NAME="ROBOTS" CONTENT="INCLUDE, FOLLOW">
  <META NAME="revisit-after" CONTENT="1">

  Burda 1. sıradaki tag google ve diğer arama motorlarının örümcek (robot) lerine sitemizi indexleme

  kolaylığı sağlamakla birlikte 2. satırdaki 1 sayısı 1 haftada bir sitemizin güncellendiğini ve 1 hafta

  sonra tekrar bu örümceğin sitemize gelmesi ve değişimi tekrar veritabanına eklemesi gerektiğini

  gösterir. Ben burda temsilen 1 yazdım. Eğer siteniz çok sık güncellenen bir site değilse bu sayısı

  3-4 yapmak en mantıklısı olacaktır.


  Şimdi gelelim bu işin en önemli yerine. örümceğe yol göstermeye. öncelikle örümcek hakkında bilgi

  vereyim size. Örümcek yada robot adıyla anılan bazı programlar vardır. Bu programlar direk arama

  motorlarının veri tabanından gelirler. her gün milyonlarca siteyi gezer ve o sitedeki bilgileri alıp

  veritabanına eklerler. Dolayısıyla google de yer almak için bu örümceği iyi bilmemiz gerekir.

  Örümcek zararsızdır elbette ama örümceği iyi tanımak ona yol göstermek örümceğin rastgele

  bilgiler alıp gitmesini engellemek de bizim görevimizdir. Bazı arama motorları örümcekleri önce

  sizden onay ister. sizin ona izin verip vermediğinizi bilmek ister. işte bununda en basit ve etkili

  çözümü robots.txt dosyasıdır. Normal not defterini açarak yazacağımız bazı kodları robots adıyla

  kaydedip onu sitemizde root umuza yerleştirmemiz gerekir. Yapacağımız bu işlemle örümceği biz

  yönetmiş oluyoruz. Ve hepinizinde tahmin edeceği gibi yönetmekten doğan bir güç ve bugün

  karşılığı rastgele bilgilerle değilde tam anlamda istediğimiz bilgilerle arama motorlarında yer almak

  güzeldir.

  Şimdi robots.txt dosyası hakkında bilgi vererek işe başlayalım ;


  Örümcek geldiği zaman o web sitesinin içeriğini indexlemek ister. Ancak güvenlik için genelde bir

  çok hosting firmaları içerik indexlemeyi kapatmıştır. Sadece size özelde bunu açmazlar. Ama biz

  robots.txt dosyamızla kendimize özel bir izin yaratabiliriz.


  Basit olarak robots.txt dosyasının içinde şu iki satır olmak zorundadır..


  User-agent:
  Disallow:


  Burada user-agent uygula disallo izin verme anlamındadır.

  Bizede burda düşen görev bu iki komutu en etkili bir şekilde kullanmaktır.

  mesela bir örnek verelim. Sitemizi indexlemeyi sadece google bot unun yapmasını istiyoruz. ve

  sitemizdeki admin klaösrünü asla yayınlamamasını istiyoruz diyelim; ozaman bu iki komut şu

  şekilde kullanılır;

  User-agent: Googlebot
  Disallow: /admin/

  Gördüğünüz gibi uygulama alanı çok kolaydır. Ben burda size aktif hizmet veren arama

  motorlarının isimlerini yazacam. Sizlerde hangilerinde yer almak isiyorsanız okadar

  User-agentsatırı ekleyeceksiniz. Disallow kullanımı ise tamamen tercih meselasi olup kaç tane

  klasör yada dosya yı gizlemek isterseniz okadar çok satır kullanmanız gerekir..

  Şimdi google başta olmak üzere aktif bot mantığı ile çalışan bazı arama motorları ve portallar

  şunlardır;
  Googlebot
  BizBot04 kirk.overleaf.com
  HappyBot (gserver.kw.net)
  CaliforniaBrownSpider
  EI*Net/0.1 libwww/0.1
  Ibot/1.0 libwww-perl/0.40
  Merritt/1.0
  StatFetcher/1.0
  TeacherSoft/1.0 libwww/2.17
  WWW Collector
  processor/0.0ALPHA libwww-perl/0.20
  wobot/1.0 from 206.214.202.45
  Libertech-Rover http://www.libertech.com?
  WhoWhere Robot
  ITI Spider
  w3index
  MyCNNSpider
  SummyCrawler
  OGspider
  linklooker
  CyberSpyder ([email protected])
  SlowBot
  heraSpider
  Surfbot
  Bizbot003
  WebWalker
  SandBot
  EnigmaBot
  spyder3.microsys.com
  http://www.freeloader.com.


  Burdaki tüm robotların başına User-agent ekleyip o robota izin verebiliriz..  Ayrıca disallow ile sitemizden izinsiz email adresleri çalan email robotlarınada çözüm bulup spam

  maillerin önüne geçebiliriz bir nebze olsada ..

  Ancak bu başlı başına bir konu olduğu için bunu ayrı bir yazı dizisi olarak ilk fırsatta burada

  yayınlayacağım..


  Önemli Not : Robotlar her nekadar prensip olarak robots.txt ye bağlı kalmaları gerekse bile arada
  istisnalar olabilmektedir.

  Alıntı'dır...

 2. #2
  Acemi___
  Misafir

  Standart

  570 Kısı bakmıs Yorum 0

 3. #3
  Acemi___
  Misafir

  Standart

  570 Kısı bakmıs Yorum 0

 4. #4
  xorhunx
  Misafir

  Standart

  Alıntı Acemi___ Nickli Üyeden Alıntı
  570 Kısı bakmıs Yorum 0
  emin misin

 5. #5
  xorhunx
  Misafir

  Standart

  Alıntı Acemi___ Nickli Üyeden Alıntı
  570 Kısı bakmıs Yorum 0
  emin misin

 6. #6
  First Person Shooter ant0ny0 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  03.12.2006
  Bulunduğu yer
  eskisehir
  Mesajlar
  353

  Standart Re: Hard Disk Bolme-Format Atma V.s

  Hard Disk Bolme-Format Atma V.s Acemi___
  GÖRÜNTÜLENME
  585


  Sayfada f5 e basılı tuttuğunuz süre içerisinde her basma başına yenileme yapıyor ve sayıyı 1 arttırıyor galiba f5 e basılı kaldı klavyen hehe

 7. #7
  First Person Shooter ant0ny0 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  03.12.2006
  Bulunduğu yer
  eskisehir
  Mesajlar
  353

  Standart Re: Hard Disk Bolme-Format Atma V.s

  Hard Disk Bolme-Format Atma V.s Acemi___
  GÖRÜNTÜLENME
  585


  Sayfada f5 e basılı tuttuğunuz süre içerisinde her basma başına yenileme yapıyor ve sayıyı 1 arttırıyor galiba f5 e basılı kaldı klavyen hehe

 8. #8
  SoNHaCK3R
  Misafir

  Standart Re: Hard Disk Bolme-Format Atma V.s

  ben bu konuyu açmıştım daha önce :s

 9. #9
  transformator35
  Misafir

  Standart

  arkadas bu çok eski değilmi

Benzer Konular

 1. PES8 Güzel Goller {DVD Format]
  Konuyu Açan: MrCowboy, Forum: Videolar.
  Cevap: 3
  Son Mesaj : 13-04-2008, 12:28 PM

Bu Konu İçin Etiketler

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •