Toplam 2 Sayfadan 1. Sayfa 12 SonuncuSonuncu
Toplam 21 sonuçtan 1 ile 20 arasındakiler gösteriliyor.

Konu: Usta doananımcılara...

First Person Shooter ant0ny0 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Standart Usta doananımcılara...

az önce bilgisayarım dondu , res attım , bir baktım cpu sıcaklığı 63 derece..

aklıma gelen tek şey biryerden elektrik kaçağı olduğu ve bütün kasaya yayıldığı...çünkü CD-rom
    bile ısınmıştı....

sizce sorun ne ?

Admin cronos - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

ısınma problemi = soğutamama problem = fanların görevini iyi yapamaması

Fanlarda toz birikiyor zamanla. Varsa kasa üzerindeki fanlar + cpu nun fanı + görüntü kartında varsa onun fanı kontrol etmek , temizlemek gerekebilir. Senin screenshot'a göre ortamın pek hijyenik değildi

Everest diye bir program var, o CPU nun iç ve dış sıcaklıkları dahil pek çok şeyin sıcaklığını gösteriyor system tray de. Onu çalıştırıp takip et. Isı arttığında CTRL+SHIFT+ESC ye basıp Task Manager ı çalıştır.
    İşlem listesinde CPU ya tıkla, en çok CPU harcayandan en az harcayana doğru listelesin, böylece CPU yu kimin kızdırdığını görebilirsin.

Alıntı cronos Nickli Üyeden Alıntı
    ısınma problemi = soğutamama problem = fanların görevini iyi yapamaması

Fanlarda toz birikiyor zamanla. Varsa kasa üzerindeki fanlar + cpu nun fanı + görüntü kartında varsa onun fanı kontrol etmek , temizlemek gerekebilir. Senin screenshot'a göre ortamın pek hijyenik değildi

Everest diye bir program var, o CPU nun iç ve dış sıcaklıkları dahil pek çok şeyin sıcaklığını gösteriyor system tray de. Onu çalıştırıp takip et. Isı arttığında CTRL+SHIFT+ESC ye basıp Task Manager ı çalıştır.
    İşlem listesinde CPU ya tıkla, en çok CPU harcayandan en az harcayana doğru listelesin, böylece CPU yu kimin kızdırdığını görebilirsin.

abi zaten işlem sırasından takip ediyorum , ama ben biryerden elektrik kaçağından şüpheleniyorum....Temizlik konusunda haklısın , az önce çok geniş çaplı bir temizlik yaptım , ama kullandığım fan çok kaliteli , 10 $ a almıştım yani 63 derece sıcaklık görmek kalbimde çarpıntıya sebep oldu

bu arada everest i bulamadım , biraz ayrıntı verebilirmisin ?

Br0ke
    Misafir

Benden de bı amator tabsıyesı azıcık pc yı kapat yaw oyundan cık allah askına

angry
    Misafir

arkadaşımın bilgisayarı 1 saatte bi kapanıodu sürekli içini açdık ve temizledik bir daha olmadı

"* Eğer bilgisayarınız yere yakınsa masaüstünde değilse mutlaka bu süreyi yarı yarıya düşürmenizi tavsiye ederim "

Bunu anlamadım ne farkerder ki ? sonuçta insan vücudu gibi diel , elektronik donanımlardan ibaret ...

SoNHaCK3R
    Misafir

İşlemcinin Fanını Kontrol adam İşlemci yeterince Sogulamayınca Bilgisayar manyaklaşıyor ve manyagın giantı oluyor

Alıntı DarkLord~********* Nickli Üyeden Alıntı
    aynen dediğin gibi fanı temizlemek önemlidir işlemci fanınıda ama bilmiyorsanız mutlaka bilen birisine danışın eğer zamanım olursa size detayı ile anlatır sesli bir video hazırlarım

///L.Mosa

ilgilenirsen sevinirim

1-2 donanım sitesinde canlı ürün tanıtımları var ,sendende böle bir çözüm bekliyorum

Eski Dost

bilgisayar kasası dar havasız veya arka tarafı duvara çok fazla yakın ise sıcak hava kısa yollu devir eder .. sıcak hava dışarı çıkamaz yani havadar olsun (colasınıda ver eline )

bende yaz ayları oldu genelde ve sonuç kendiliğinden reset

Klima mı alsak napsak kasanın önüne hehe...

Aslında dar alan , kapalı alan bu tür şeyler 1-2 Cª oynama yapıcaktır ...Sadece önlem olsun diye kapaklar açılır , ya da havadar yerlere kasa konuluyor ; bence yanlış..Neden dersen kasaya giricek tozlar vb .. göz önünde bulundurulmuyor..Kapakların kapalı olmasını tercih ederim...

Bendeki sorun ise bios ayarlarımdaki system temp kısmında oluşan bir değişiklikten dolayı ortaya çıkmış....Default ayarlara döndüğümde hiçbir sorun kalmadı..

Herkese ilgisinden dolayı teşekkür ediyorum..

Forum Lvl 150 tExAs - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

abi tarih yazmışın be :-D :-D :-D
    Biz bir günde kral olmadık,bir günde de tahttan inmeyiz...

Forum Lvl 150 tExAs - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

çok çalışkansınız biliyorum ama bi de renkli yapmışınya çok güsel olmuş baya uğraşmışın saol
    Biz bir günde kral olmadık,bir günde de tahttan inmeyiz...

McTIGER
    Misafir

Arkadaşlar Pc ısınması korkulacak bişey değil eğerki ısı 63 derece ise cbu 87 dereceye kadar kolay kolay yanmaz ama 63 derecede hayliyle biraz kasar ortalama sıcaklık 46 ile 58 arasıdır. Bios sistemi sıcaklık 80 dereceye geldiğinde otomatipk pc yi kapatır o zaman yapmanız gereken pc'nizi kapatın ve kasanın içini güzelce temizleyin özellikle cbu fanını.
    Pcnizin ısınmamasını istiyorsanın EN GEC 2 AYDA Bir mutlaka temizleyin eğerki ben yapamam diyorsanız yetkili servise götürün.
    Şuan benim pc de cbu fanı dahil 7 adet fan var 2 hard disk de 2 adet normal soğutma fanı 1 adet büyük (12cm) fan ram üstünde 2 adet büyük (12cm) ekran kartı celik tel üstü fan soğutmalı daha kasanın ortasında tamamını kendim monte ettim ve kasa kapakları yoq mükenmel calışıyor ve asla ısınma derdi yok. Ama maliyeti 80$ ı aştı tüm fanlar ve monte etmem tavsiye ederim pişman olmassınız yalnız küçük bi sorunun var tozlandığında çok ses cıkarıyor

Forum LvL 55 - 75
    codest - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

63 C mi senin yerinde olsam kasayı ters çevirir mangal yaparım

şaka bi yana çok fazla CPU sicaklıgı çok fazla ya fanın bozulmuştur ya üzerindeki macun yalıtımında sorun vardır ki bu çok az ihtimal ama kesin fanda sorun vardır benimde fan bozulmuştu CPU sicaklıgı 80 C ye kadar çıkıyodu evde fazladan bi ısıtıcı vardı tavsiyem kasanı aç fanını kontrol et...

V.I.P. teLfets - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Alıntı ant0ny0 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    abi zaten işlem sırasından takip ediyorum , ama ben biryerden elektrik kaçağından şüpheleniyorum....Temizlik konusunda haklısın , az önce çok geniş çaplı bir temizlik yaptım , ama kullandığım fan çok kaliteli , 10 $ a almıştım yani 63 derece sıcaklık görmek kalbimde çarpıntıya sebep oldu

bu arada everest i bulamadım , biraz ayrıntı verebilirmisin ?
    10$ kaliteli he memo bulundugun yerden yola cıkarak sunu soleyeyim %50 satıcı karı kalanın %50 si dagıtımcı karı senin fan 2.5 $ ondan vergiyide duş 1.5 $ işte fanının parasal kalitesi kalite para ile öLçülmez oem de ne yazıkki marka model ve bunun donanıma uygunLuğu cok daha önemLi fan da alında bu karından cok zarar neden olabilir sırf ters baglantı nedeniyle fan ısıtma problemi de yapabilir bunlara titizlikle bakmak gerek

Patladığı yere kadar , bozulduğu yere kadar gitsin dedim zaten

Oyun oynamadığım için sorun kalmadı artık

V.I.P. Angells - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Bende görüşümü yazayım fazla önemli değil denmesi bence yanlış. Kasanın ısınması,sıcaklık durumu oldukca önemli çünkü zaman geçtikce donanımlar bozulmaya başlıyor. Arkadaşların dediği gibi fanları ve kasa içini en az ayda 1 kere temizlemeniz gerekir. Bu elektrikli süpürge veya kasalar için özel üretilmiş hava makinesi olabilir. Ben hava makinesi kullanıyorum ve herhangi bir zararı olmuyor. Benim bu sıcaklıktan; Ekran kartı,işlemci ve 2 tane hdd bozuldu. Sonunda kasaya 7 tane fan oturttum . 3 tanesi önceden vardı zaten sonrada 4tane daha taktım.. Şuan, powerda(güç kaynağı) 1 tane, Ekran kartı çelik soğutucu +fan 1 tane, işlemci 1 tane, hdd 2 tane(hdd ye taktığım fanlar beni deli ediyor eşek gibi bağırıyor), 2 tanede kasanın içinden havayı dışarı veren fan. şimdi ısı sorunu çekmiyorum.

İşlemci 47derece
    hdd 30derecede..

Sıcakmı acaba ?

V.I.P. Crossie - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Alıntı Angells Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bende görüşümü yazayım fazla önemli değil denmesi bence yanlış. Kasanın ısınması,sıcaklık durumu oldukca önemli çünkü zaman geçtikce donanımlar bozulmaya başlıyor. Arkadaşların dediği gibi fanları ve kasa içini en az ayda 1 kere temizlemeniz gerekir. Bu elektrikli süpürge veya kasalar için özel üretilmiş hava makinesi olabilir. Ben hava makinesi kullanıyorum ve herhangi bir zararı olmuyor. Benim bu sıcaklıktan; Ekran kartı,işlemci ve 2 tane hdd bozuldu. Sonunda kasaya 7 tane fan oturttum . 3 tanesi önceden vardı zaten sonrada 4tane daha taktım.. Şuan, powerda(güç kaynağı) 1 tane, Ekran kartı çelik soğutucu +fan 1 tane, işlemci 1 tane, hdd 2 tane(hdd ye taktığım fanlar beni deli ediyor eşek gibi bağırıyor), 2 tanede kasanın içinden havayı dışarı veren fan. şimdi ısı sorunu çekmiyorum.

İşlemci 47derece
    hdd 30derecede..

Sıcakmı acaba ?
    işlemci amd mi ?

V.I.P. Angells - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Nayır intel kötü ama olsun

V.I.P. prototype - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

İşlemcini ısıtacak arka planda çalışan bir ad-aware, spy-ware programı falan varsa normal sıcaklık 55 derecedir. Ama pcc'yi kastıracak hiç bir program yoksa ortalama 35-45 derece olması gerekir.Senin bilgisayarının sıcaklığı 63 derece ki 70 dereceyi geçerse tehlike başlar. 70 derece üstü olduğu zaman ise bilgisayar kendi kendine kapanır.

63 derece olan bir bilgisayarın sahibine şunu öneririm.
    Bilgisayarının sıcaklığı 63 derece ki söylenilen tehlikeli sıcaklık aralığında değil.

Şimdi bilgisayarı nasıl kullanırken bu sıcaklık oluyor onu bir belirleyelim.
    Eğer oyun oynarken, arka planda ad aware, spy-ware programı falan çalışıyorsa bu sıcaklık normal sıcaklığın biraz üzerinde. Bunun için sana fanını temizlemeni, yeni fan takmanı ve sıvı soğutma sistemlerine yönelmeni öneririm.

Eğer hiç bir şey yapmadan, MSN kullanırken, internette gezinirken böyle bir şey oluyorsa işin daha zor. En yakın bilgisayarcıya gitmen lazım. Ancak yine de ben yaparım diyorsan bilgisayarına format at, işlemcini yenile(tabii ki anakartına uyumlu olanla),yeni fan tak, mevcut fanları temizle ve olabildiğince sıvı soğutma sistemlerine yönelmelisin.

Eğer hala geçmediyse yeni bir bilgisayar almanı öneririm(zaten birşey kalmadı).
    Konu prototype tarafından (19-06-2008 Saat 08:15 AM ) değiştirilmiştir.
    Yine geldim.

Toplam 2 Sayfadan 1. Sayfa 12 SonuncuSonuncu

Bu Konu İçin Etiketler