Kurallar§1 - İsimler:*Oyuncu, lonca ve dükkan isimlerinde argo, ırkçı, siyasi, dini, hakaret barındıran, yasal olmayan içerikler bulundurmak yasaktır.

* 4Story yönetici isimlerinin kullanılması yasaktır. Bu kurala uymayan karakterler anında ve uyarı olmadan silinecektir.

* Anlamsız harf ve işaretlerden oluşan dükkan isimleri koymak yasaktır. Bu kurala uymayan oyuncular sunucudan atılır. İhlalin devamı halinde, oyuncu geçici olarak banlanır.

* Dükkan isimlerinin Türkçe olması zorunludur.§2 - Davranış:*Lütfen diğer oyunculara karşı nazik olun ve hakaretten kaçının. Diğer oyuncuları tehdit etmek veya onlara şantaj yapmak kesinlikle yasaktır.

*Eğer birisinin kuralları ihlal ettiğini düşünüyorsanız, lütfen bir oyun yöneticisi ile irtibat kurun. İddianız, üzerinde oynanmamış bir ekran görüntüsü ile kanıtlanmalıdır ki, durumu doğru şekilde analiz edebilelim.

*Sizin hakaret olarak görmediğiniz bazı sözler başkaları için kırıcı olabilir. Bu tür durumlarda yapılacak inceleme sonucu kararlar tarafımızca verilecektir.

*Diğer oyuncuları istekleri dışında bir şey yapmaya zorlamak yasaktır ve kalıcı ban ile cezalandırılır.§2a - Gerçek Hayata Yönelik Tehditler:*Diğer oyuncuları, 4Story yöneticilerini, GameForge çalışanlarını veya başka insanları tehdit etmek kesinlikle yasaktır. Bu gibi durumlarda sistemsel geniş çaplı bir ban uygulanır, yasal işlem başlatılabilir.§2b - ** Yaparken:*Dolandırıcılık yasaktır ve cezalandırılacaktır.

*Yöneticilerden eşya, para ve benzeri şeyler istemek yasaktır.

*Dolandırıcılık sonucu kaybedilen eşyaların geri iadesi söz konusu değildir.§2c - Uygunsuz Oyun:*Diğer oyunculara karşı yapılan, amacı sadece rahatsız etmek olan hareketler uygun değildir. (Örneğin; başka bir oyuncuyu öldürmek için yanına yaratık çekmek, düşük seviyeli oyuncuların kesebileceği yaratıkları keserek onların gelişmesini engellemek.)

*Spawncamping: Dirilme noktalarında (ceset ya da dirilme mekanı) sürekli bekleyerek oyuncuları öldürmek yasaktır.§2d - Yeni Oyuncular:*Lütfen oyuna yeni başlayanlara nazik olun, ve sadece her şeyi bilmiyorlar diye onlarla alay etmeyin, onları kandırmayın. Bunun yerine onlara yardımcı olun. Unutmayın ki hepimiz bir zamanlar yeniydik.

*Yüksek seviye bir oyuncu ile düşük seviye bir oyuncu arasındaki ** her zaman adil olmalıdır.§2e - Bölge İşgali:*Bölge işgali sırasında, bir buçuk saatlik zaman diliminde (örneğin; bölge savaşı saat 20:30-21:00 saatleri arasında ise zaman dilimi 20:00-21:30 olur) taktiksel sebeplerden ötürü spawncamping yapılabilir.§3 - Oyun İçi Sohbet:*Oyun sunucularında, forumda ve IRC'de dil Türkçe'dir.

*Oyun içi mesajlar ve lonca yazılarında izin verilen dil Türkçe'dir.

*Lütfen dilinize dikkat ediniz. Kaba ve argo sözcükler kullanmayınız. Direkt olarak hakaret içermese de ceza alabilirsiniz.§3a - Spam:*Spam yapmayın! Aynı mesajın kısa süre içerisinde tekrar tekrar gönderilmesi yasaktır.

*4Story ile alakası olmayan linklerin verilmesi yasaktır.

*Oyun hileleri sormak, diğer oyuncuları bu tip programlar kullanmaya teşvik etmek veya bu tip programların reklamını yapmak yasaktır.

*Başka sitelerin reklamının yapılması yasaktır.§4 - Oyun Hatası Kullanımı:*Herhangi bir oyun hatası bulan oyuncular bunu ticket sistemi ile, forumlarda ya da IRC aracılığıyla yöneticilere bildirmelidirler.

*Herhangi bir oyun hatasından yaralanan oyuncular hesaplarının banlanma riskiyle karşı karşıyadırlar.

*Atlama geçidi haricinde, sınırlardan girişi mümkün olmayan bölgelere değişik yöntemler kullanarak girmek yasaktır.§5 - Tahrip ve Program Kullanımı:*Tahrip edilmiş 4Story dosyalarını kullanmak yasaktır. Oyun içinde GameForge 4D GmbH tarafından yayınlanmamış yazılımların kullanılması hesabın kapatılmasına sebep olabilir.

*Oyun kontrolu sağlayan yazılımlar kullanmak (makrolar, Logitech G serisi klavyeler, vb.) yasaktır ve süresiz ban sebebidir.§5a - Bilgisayar Başında Olmadan Gelişim:*Bilgisayarın başında değilken seviye geliştirmek (örneğin çağırıcıların sahip olduğu hayvanları kullanarak) hile sayılır ve cezalandırılabilir.§5b - Multi Kullanım:*Aynı bilgisayar üzerinde birden fazla 4Story oyun istemcisi açmak yasaktır.

*Bu yasağı ihlal eden her oyuncuya süresiz ban cezası uygulanacaktır.§6 - Kullanıcı Bilgileri:*Her oyuncu hesap bilgilerini gizli tutmalıdır. Bu bilgilerin başka oyunculara aktarılması yasaktır. Bu dikkatsizlikten doğabilecek zarardan oyun yönetimi sorumlu değildir.

*Maksimum güvenlik için lütfen uzun, karmaşık ve güvenli bir şifre seçiniz.

*4Story oyun yöneticileri asla sizden şifrenizi istemez.§6a - Hesap Devri:*Hesap devri ilk olarak ticket sistemi ile yöneticilere bildirilmelidir. Bu işlem yöneticiler tarafından bizzat ilgilenilecektir.

*Ticket sistemi ile devri bildirilmeyen hesaplar uyarı olmadan kapatılacaktır.

*Hesap devri ya da değişimi sonucu ortaya çıkabilecek dezavantajların(karakter, eşya) göri ödemesi olmaz.§7 - Oyun Yöneticileri İle İlişkiler:*Oyun yöneticilerinin bildiri ve kararlarına saygı duyulmalı, uyulmalıdır.

*Oyun yöneticilerine saldırılamaz. (yöneticinin izni haricinde)

*Oyun yöneticileri oyunculara altın ya da eşya veremezler. Oyuncuların seviye geliştirmesine yardımcı olamazlar ya da oyuncular için yaratık yaratamazlar. Oyun yöneticilerini loncanıza ya da partinize davet etmeyiniz. Eğer herhangi bir sorunuz varsa lütfen forumu kullanınız ya da diğer oyunculara sorunuz.

*Ceza itirazları ticket sistemi ile ya da direkt olarak size cezayı veren oyun yöneticisine yapılmalıdır.

*Cezaların herkesin görebileceği yerlerden tartışılması yasaktır.

*Eğer bir cezanın haksız olduğunu düşünüyorsanız, lütfen bir üst düzey yönetici ile bağlantıya geçiniz. Bu yönetici bir SuperGameMaster, GameAdmin, TeamManager veya CommunityManager olabilir. Yöneticiler rumuzlarının önünde aşağıdaki takıları kullanırlar;

- [GM]

- [SGM]

- [GA]

- [TM]

- [CM]
*Bu takıları kullanmayan oyuncular ya da değişik şekillerde kullanan oyuncular, yönetici değillerdir.§8 - Aktiviteler:*Yöneticilerin talimatlarına uymak zorunludur.

*Bu talimatlara uymamak aktiviteden çıkarılmaya ya da ban'a sebep olabilir.

*Bir aktivite organize eden yöneticileri rahatsız etmeyiniz.

*İtirazlar için ticket sistemini kullanınız.

*Ödül istemek kesinlikle yasaktır.§9 - Multi Hesap:*Kullanıcılar birden fazla hesap açma hakkına sahiptirler.

*Eğer hesaplardan bir tanesi banlanırsa, diğer bütün hesaplar da banlanabilir.§10 - Fansiteler:* Eğer bir fansite açmak, ve resmi sitedeki resimleri kullanmak istiyorsanız; Community Manager'dan izin almalısınız.

*Bunun için ticket sistemini kullanabilirsiniz.§11 - Cezalar:Bu kuralların ihlali aşağıdaki sonuçlara sebep olabilir;

- uyarı

- hesabın banlanması (süreli veya süresiz)Lütfen 4Story yöneticilerinin bu kuralları ihlal etmeyen oyunculara da gerekli görüldüğü takdirde ceza uygulayabileceğinin bilincinde olunuz.

4Story yöneticileri istenildiği takdirde bu kuralların değiştirilebilmesi hakkını saklı tutar.

4Story ve diğer bütün GameForge oyunlarında Genel İş Şartları geçerlidir.

kaynak

Kaynak

board.4story.web.tr