• [Jade Dynasty] Sıkça Sorulan Sorular

   Sıkça sorulan sorular ve cevapları
   S: Tam bir çaylakım (noob) ne yapacağım?
   C: İlk olarak oyun kontrollerine alış, farenin sağ tuşuna basılı tutup hareket ettirdiğinde kamera görüşü değişir. Bir yere fare sol tuşu ile tıkladığınızda oyun karakteriniz oraya gider. Ayrıca NPC'lere (oyunun kontrol ettiği karakterler) sol tuşla tıklayarak konuşma/işlem penceresini açabilirsin. W,S,A ve D tuşları da karakterini hareket ettirmede kullanılabilir.
   Q tuşuna bastığınızda aldığınız veya otomatik gelen görevlerin listesini görürsünüz. Mandatory (mecburi) görevleri ihmal etmeyin. Göreve tıkladığınızda sağ tarafta yeşil yazılara tıklarsanız otomatik olarak o NPC/Yaratığın yanına gidersiniz.

   S: Çantamdaki malzemeleri nasıl giyerim/kullanabilirim?
   C: Bir item (malzeme) üzerinde fare sağ tuşuna basarak (eğer mümkünse - lvl yetiyorsa veya karakterin kullanacaı türden bir item ise) kullanabilirsiniz.

   S: Provision malzemeleri ne işe yarar?
   C: Provision malzmelerini faction agent npc'sine bağışlayarak honor (onur) puanı kazanabilirsiniz veya direk olarak satış yapılabilen herhangi bir NPC'ye satarak kar edebilirsiniz. Eğer bağış yapamıyorsanız çok fazla görev almışsınızdır, bazılarını çöpe atın (trash) sonra tekrar deneyin.

   S: Honor nedir?
   C: Honor ethereal ekipmanları edinmenizi sağlar. Honor bilgisini görmek için C tuşuna basıp karakter penceresini açın ve Rep'e tıklayın. Eğer yüksek honor puanına sahip olursanız honor gem'leri kazanırsınız ve .. bu yeni başlayanlar için olduğundan detaya girmeyeceğim.

   S: Esper nedir?
   C: Esper karakterinizin otomatik olarak saldırı ve düşenleri toplama yapmasını sağlayan, karakterinize ekstra stat puanı verebilen bir malzemedir. Kısaca oyunun bot sistemidir. Kullandığınızda ekstra araç çubuğu ve butonlar gelir. İlk esperinizi Trigram isimli mecburi görevi yaparak edinebilirsiniz.

   S: Nasıl Esper'im olur?
   C: Faction seçimi yaptıktan sonra Trigram görevini yaparak bir esper sahibi olabilirsiniz. Ayrıca şehirlerde Esper Mystic isimli NPC'den de satın alınabilir.

   S: Bot olayı nedir?
   C: Botting / bot kullanma (robot kelimesinden gelir) hiç klavye ve fareye dokunmadan karakterinizin esper ile oyunu kendi kendine oynamasıdır. Otomatik saldırı ve yere düşenleri toplama yapar.

   S: Esper'ime nasıl pot ve skill ekleyebilirim?
   C: R ye basın ve istediğiniz skill'i esper'in numaralı karelerinden birine sürükleyip bırakın. B ye basıp HP iksirlerini HP karesine ve spirit iksirlerini de SP karesine sürükleyip bırakın.

   S: Esper'imin ayarlarını nasıl yaparım?
   C: Esperinizdeki kırmızı çubuk %50'yi geçince, kılıç ikonunun etrafında altın sarısı ışık dönmeye başlar, ona tıklayarak başlatabilirsiniz (eğer oyun detayları ayarlarınız çok düşükse etrafında dönen ışığı göremeyebilirsiniz). Esperdeki el şeklindeki ikon zamanlama ayalarını açar. Bu ayarlarda esperin ne kadar sürede iksir ve skill kullanacağını belirlersiniz.
   "HP< XX Use Remedy every YY secs" karakterin HP değeri toplam HP'nin %XX kadarına düşerse bir HP iksiri kullanır ve YY süresi boyunca da tekrar kullanamaz (bekleme süresi). Örnek olarak, eğer XX değeri 50 ise ve YY değeri 6 saniye ise, HP'niz %50 olduğunda bir iksir içer ve bir sonraki iksiri 6 saniye sonra içebilir.
   HP < 70% ayarlandığında kolay kolay ölmezsiniz ve çoğu iksir 6 saniye boyunca iyileştirdiği için paranızı iyi değerlendirmiş olursunuz.
   Esperdeki üzerinde yeşil ok ile kılıç olan diğer bir buton, fareyi üzerinde tutarsanız "Esper settings" yazar, yani buradan da esper ayarlarının bir kısmı yapılıyor. Bu ayarlarda görev yaparken çok yararlı olabilecek olan "quest only" ayarı sadece görev yaratıklarına saldırmasını sağlar ve vakitten kar edersiniz. Invigorate area (kasma alanı) karakterin ne kadar uzaktaki yaratıklara saldıracağını belirler. Eğer küçük bir değer belirleyip başlatırsanız o menzildeki bir yaratığa saldırdıktan sonra başlattığınız yere geri döner ve tekrar o menzilde yaratık varsa saldırır. Genelde medium (orta) ayarlarsınız, bu hem karaktere biraz özgürlük verir hemde kasma yerinden fazla uzaklaşmasını engeller. Eğer karakteriniz ayarlardan sonra sürekli aynı noktaya dönüyorsa, esperi kapatıp merkez nereyi belirlemek istiyorsanız orada başlatın veya Unlimited (sınırsız) menzil seçin. Ayrıca Pickup settings (toplama ayarları) karakterin kestiği yaratıklardan düşen malzemelerden hangilerini toplayacağını belirler. "Only pickup" sadece burada belirtilen, yazdığınız itemleri toplamasını sağlar, Do not pickup (şunları toplama) ayarı listeye eklediğiniz malzemeleri toplamamasını sağlar. Itemin tam ismini yazarken aynı şekilde yazın, ve sadece bir kısmını yazabilirsiniz, mesela talismanları toplamasını istemiyorsanız Do not pickup ayarında listeye talisman yazıp ekleyin.

   S: Esperimi nasıl yükseltebilirim (upgrade)?
   C: Esper maksimum yeterliliğe (profiency) sahip olduğunda esper mystic'de yükseltilebilir. ilk önce üzerinizden çıkarmanız gerekecek. C ye basın ve esper üzerinde farenin sağ tuşuna basın. Esper yeterlilik seviyesi kavuniçi bir çubuk olarak görünür. Eğer hiç görünmüyorsa daha henüz hiç puan kazanmamış demektir. Yeterlilik puanı Esper'in kendi skill'i (ilk karedeki) kullanılarak kazanılır.

   S: LunarShade stone nedir?
   C: Lunarshade stone esperinizdeki kırmızı çubuğu doldurur, böylece %50 ye ulaşmasını beklemeden anında botu kullanmaya başlayabilirsiniz. Oyunda durduğunuz sürede, her 5 saatte bir otomatik olarak çantanıza gelir. İlk sağ tıklamadan sonra kullanılmaz gibi görünebilir ama emin olun tamamen kaybolana kadar kullanılabilirler. Bunları level 15 ten sonra alabiliyorsunuz.

   S: Evcil hayvan nasıl alırım?
   C: Level 5'de görev kitabınıza pet master ellen'den mecburi bir görev gelir, bunu bitirdiğinizde bir evcil hayvanınız (pet) olur. Pet çantanıza geldiğinde kullanmadan önce ilk olarak pet master'da eğitmeniz (train) gerekir. NPC ye tıklayın, tame pet i seçin ve yeni dostunuzu seçin.

   S: Petimi kullanıyorum ama göremiyorum?
   C: Sol üstte karakterinizin resminin orada solda küçük bir butona tıklamanız lazım (fare ile üzerinde durduğunuzda Summon pet yazar) veya klavyeden P ye basıp peti ortaya çıkartabilirsiniz.

   S: Marketplace'den nasıl birşeyler alabilirim? altınım var fakat alamıyorum?
   C: Marketplace'den altınlarla (gold) değil oyun web sitesinden gerçek parayla satın alınan Jaden ile birşeyler alabilirsiniz. Fakat Banker npcsini kullanarak altını jadene jadeni de altına dönüştürmek mümkün.

   S: Level 15 oldum nasıl bir faction seçebilirim?
   C: Level 15 olduğunuzda Q ya basıp görev kitabını açın. Orada Spiritual Enlightment adında bir görev göreceksiniz, ilgili npc'lerle konuşun ve adımları dikkatlice uygulayın.

   S: Nasıl evlenebilirim?
   C: 10000 romance puanınız olması gerekiyor. Veya marketplace den evlilik pakedi satın alınıp puan biriktirmeyi beklemeden de evlenilebiliyor. Romance puanları sunstream'deki eldest match maker'dan veya tonni'den alınan romance görevleri ile kazanılıyor. Bunu bölüm 2 de açıklayacağım .

   S: Resistance'lar (dayanıklılık) nedir?
   C: RPG oyunlarda olan durum hastalıkları jade dynasty'de de var. C ye basıp karakterinizin nelere ne kadar dayanıklılığı olduğunu görebilirsiniz. Durum etkileri Sleep (uyku), Stun (sersemletme), Paralyze (felç), Weaken (güçsüzleştirme) ve Silence (susturma). Karakterin dayanıklılığı ne kadar yüksekse birisinin bu durumları size uygulaması o kadar zor olur.

   S: Bu Talisman zımbırtıları nedir?
   C: Talisman'lar teçhizatlarınıza + stat ekleme veya seviye yükseltme yapılmasında kullanılır. Bunun için topladığınız ve teçhizatınıza uygulamak istediğiniz talismanları herhangi bir şehirde Enchanter NPC'sine gidip konuşarak uygulayabilirsiniz. Enchanter'da Refine/Imbue seçeneğine girdikten sonra çantanızdaki malzemeye sağ tıkladıktan sonra ilgili talisman üzerinde sağ tıklıyorsunuz ve start'a tıklıyorsunuz. Bu gold harcanan bir işlem fakat eğer başarılı olursa kesinlikle değer. Başarısızlığa uğrayan Refine işleminde teçhizatın kırılması/yokolması şansı da vardır. Bu yüzden ilk önce refine işlemini yaparak belirli bir seviyeye getirdikten sonra imbue işlemi yapmanızı tavsiye ederim. imbue yaptıktan sonra refine yaparken item yokolursa imbue boşuna yapmış olursunuz.

   S: Crafting nedir ve nasıl yapılır?
   C: Level 12 civarında "The Way Of Crafting" adında mecburi bir görev gelir. Eğer crafting ile uğraşacaksanız bu görevi yapmalısınız. Görevde istenen 5 copper block'u ya yaratıklardan düşürerek toplarsınız ya da sunstream de deponuzun (stashkeep npc'si) yanındaki shady dealer isimli npc den satın alabilirsiniz. Bundan sonra artık item yapmak için tarifelere (recipe) ihtiyacınız olacak. Bunları da ya yaratıklardan düşürecek ya da şehirlerdeki craft npc'lerinden satın alacaksınız. Level 15 tarifeleri ile başlıyorsunuz. Bir kaç tarife topladıktan sonra klavyede O tuşuna basarak craft kitabını açın. Craft kitabı açıkken saldıramazsınız veya hareket edemezsiniz bu yüzden güvenli bir bölgede yapın. Yaratmak istediğiniz itemi seçtiğinizde ihtiyacınız olan malzmeleri ve kaçar tane lazım olduğunu belirtir. Çoğunluğu yaratıklardan düşürülüyor fakat bazı malzemeler nadir düştüğü için şehirdeki Craft NPC'sinden satın alabilirsiniz. Tüm gereken malzemeler olduğunda Produce'e tıklayın, eğer çantanızda boş yer varsa item toplanan malzemelerden yaratılır. Craft seviyesini yükseltmek için belirli sayıda item yaratmanız gerekecek. O ya bastığınızda açılan yerde EXP yazan yerde craft tecrübe puanınız / level yükseltmek için gereken exp yazar.

   S: Falanca NPC'yi nasıl bulabilirim?
   C: Sağ üstteki yuvarlak minik haritanın oradaki küçük düğmelerden birinde ok ve kırmızı nokta vardır, fareyi üzerinde tuttuğunuzda "Destination List" yazar. Bu listede bulunduğunuz alandaki NPC lerin isimlerini görebilir, üzerinde sağ tuşa tıklayıp otomatik yanına gidebilir veya çok sık gittikleriniz varsa pencerenin sağ tarafına ekleyerek her zaman çabuk erişilebilir hale getirebilirsiniz.

   S: Diğer şehirlere nasıl giderim?
   C: Yine aynı yerde (yukarıdaki minik harita), fareyi üzerinde tutunca "World Map" yazan küçük bir düğme var, buna tıkladığınızda bulunduğunuz yerin haritası açılır, harita üzerinde farenin sağ tuşuna tıkladığınızda tüm şehirlerin haritası gösterilir. Bu haritada istediğiniz yere tıklayarak otomatik gitmesini sağlayabilirsiniz. Ayrıca şehirlerde ismi skylord ile başlayan NPC'lerden bir miktar ücret karşılığı diğer şehirlere hızlıca ışınlanabilirsiniz.

   S: Sohbet penceresine tıklanabilen şeyleri nasıl yazabilirim?
   C: Çantanızdaki herhangi bir item üzerinde klavyede SHIFT tuşuna basılı tutarken fare ile tıkladığınızda sohbet ekranına ayzar. Aynı şey koordinatlar için de geçerli. Yere SHIFT tuşuna basılı tutarken tıkladığınızda sohbet ekranına koordinatı yazar (eğer olmuyorsa muhtemelen bir kaya veya ağaca tıklıyorsunuzdur).

   S: Milletin karakter isminin üstünde bazı şeyler yazıyor, benimkinde neden yok?
   C: Title denilen bu ünvanları görevlerden veya etkinliklerden (itemler ile) kazanabilirsiniz. Yeni title kazanırsanız C tuşuna basın ve Title: yazan yerin yanındaki kutudan seçin. Karakterinizin üstünde yeni title herkesin göreceği şekilde çıkacaktır. Ünvanların renkleri önceden belirlenmiştir.

   S: Aktif olan Etkinlikleri nasıl görebilirim?
   C: Klavyede K tuşuna basarak etkinlikleri ve ilgili NPC leri görebilirsiniz.

   S: Mr T mi yener Godzilla mı?
   C: Mr T tabiki, Refinery +35 ve imbue +42 attack Mohawk'ı var ve kullanmaktan çekinmiyor.

   S: Birisini öldürdükten sonra neden ismim kırmızıya döndü?
   C: Buna kötü şöhret deniyor. Eğer beyaz isimi olan birisini öldürürseniz gerçekleşir ve daha fazla öldürdükçe renk daha da kırmızılaşır. Güzel görünüyor gibi gelebilir ama kötü şöhretiniz arttıkça çantanızdan ve üstünüzdeki item'lerin düşme şansı artar.

   S: Sebepsiz yere insanları öldürebiliyorum?
   C: Eğer PvP realm'inde iseniz veya Wildlands PvP sunucusunda oynuyorsanız ve level'iniz 30 ise yapabilirsiniz. Sol üstteki karakter resminin kenarında, fareyi üzerinde tutunca "PvP Settings" yazan bir yer var, buradaki istediğiniz kutuları işaretleyerek diğer oyunculara saldırabilirsiniz. Eğer hala saldıramıyorsanız CTRL tuşuna basılı tutup saldırmayı deneyin.

   S: Neden Esper/Pet artık level atlamıyor?
   C: Pet'iniz sizden en fazla 5 level yükseğe kadar level atlar ve esper'in levelinize bağlı olarak erişebileceği maksimum level vardır. Siz level atladıkça onları da yükseltme şansına sahip olursunuz.

   S: Sürekli duyduğum bu özel buff lar nedir?
   C: Buff'lar büyük ihtimalle sunstream'deki Tanis Ka isimli NPC'nin Gods Gift görevi ile verdikleridir. Bunlara sağ tıkladığınızda ölmediğiniz sürece 8 saat boyunca size büyük ölçüde Saldırı ve Defans artışı sağlarlar. Bu ite'leri marketplace'den de J ye basıp satın alabilirsiniz ama gerçek para harcamanız veya bankeri ziyaret edip büyük miktarda altın harcamanız gerekebilir. Ama bu konuyu okuduğunza göre fazla altınınız yoktur

   S: Neden bazı oyuncular yaratıklara biniyorlar?
   C: Bunlara mount (binek) deniyor ve Marketplace'den Jaden (gerçek para) karşılığı satın alınabiliyorlar. Ayrıca üzerine binip uçulan Skysword larda buradan satın alınabilir.

   S: Tome puanları nedir?
   C: Tome puanları skill'lerinize etki eden ve etkilerini artıran veya bekleme sürelerini düşüren Tome skill'lerine harcanır. Nasıl etkilediğini görmek için klavyede R ye basıp skill menüsünü açın, orada tomes a basın ve açılan tome penceresinde bir tome skill'ine sağ tuşla tıkladığınızda hangi skill'leri etkilediğini görürsünüz. Bazı tome skill'leri kendi başlarına aktif skill'lerdir fakat çoğunluğu karakter skill'lerini geliştirir.

   S: Meditate (meditasyon) nedir / Balon içindeki bu insanlar ne yapıyorlar?
   C: Meditasyon size yavaş olarak fakat sürekli biçimde tecrübe puanı (exp) verir. Bütün gün meditasyon yapıp başka hiçbirşey yapmadan level atlayabilirsiniz. Fakat para kazanamazsınız ve yaratıkları kesmek çok daha hızlı exp verir. Meditasyon yapmak için ekranın sağ üst köşesindeki sarı renkli Buda ikonuna tıklayın. Bu sadece şehirler gibi güvenli bölgelerde yapılabilir.

   S: pet Fusion ve Esperate nedir?
   C: Fusion sizin dayanıklılığınızı artırır ve aldığınız hasarı azaltır. Esperate ise esper'inizin etkisini artırır.

   S: Skill ve/veya Tome puanlarımı nasıl sıfırlayıp tekrar dağıtabilirim?
   C: Skill puanları için Jaki stone ve tome puanlarını sıfırlamak için de Reset stone adındaki taşlardan satın almanız gerekir. Marketplace'de satılıyor.

   S: Ekipman nasıl satın alırım?
   C: Herhangi bir şehirde terzi (tailor) veya demirci (blacksmith) npc'lerinden level 30'a kadar olan ekipmanları satın alabilirsiniz. Level 30'dan sonra ya Tanis Ka isimli NPC ye gidip Future Heroes görevi ile alacaksınız veya kendiniz Crafting ile yapacaksınız veya çok çaresizseniz yüksek bir para karşılığı sunstream'deki faction agent'ınızdan alabilirsiniz. Sunstream de 96,65 koordinatlarında. Kendi faction'ınızın npc sine tıklayıp satın alabilirsiniz.

   S: Taichi pill'ler neden aldıktan sonra yokoluyor?
   C: Tacihi pill'ler bir kaç saniye içinde otomatik olarak tecrübe puanına dönüşürler.

   S: Aynı görev item'inden 2 tane var ve görevi bitirdikten sonra hala biri duruyor ve atamıyorum?
   C: Bu genel bir oyun hatası fakat NPC ye satıp kurtulabilirsiniz.

   S: Neden bir üst tier skill'lerime puan veremiyorum? Görevleri falan herşeyi yaptım?
   C: Tier 1 skill'lerine puan verip kullanabilmeniz için önce ilk sayfaya, initiate tier'a 8 puan harcamanız gerekiyor. 8 den fazla harcamamanızı şiddetle öneririm. Tier 2 skill'lerine puan verip kullanabilmeniz için ise Tier 1 skill'lerine 24 puan harcamanız gerekiyor ve Tier 5 e kadar bu böyle (24 puan) gidiyor.
   --
   Athan klaslarında initiate dalı bulunmadığından, skill ağacı direk tier 1 ile başladığından initiate'de harcaman gereken 8 puan ile tier 1'de harcaman gereken 24 puanı tek bir dalda (tier 1'de) harcamak zorundasın. Tier 1'de 32 puan harcadığında problemsiz olarak tier 2'ye geçebilirsin.
   S: Sohbet ekranında mor yazı ile birisi "Where Are My Books?" diyor, Leowens Book etkinliği nedir?
   C: Sadece Realm 15'de oyun saati ile 12:20 ve 20:00 da 2 saatliğine sunstream'in hemen dışında özel kitap yaratığı çıkar. çeşitli ödüller için set'ler topluyorsunuz. Detaylı bilgi için: http://www.onlineoyun.gen.tr/showthr...-Event-Rehberi

   S: İsmi kırmızı olan, aynısından başka olmayan ve boss gibi görünen yaratığı kestim ama ne exp ne de başka birşey gelmedi neden?
   C: Görev yaratığıdır. Yani görevi almadan boşuna kesmeye uğraşmayın vakit kaybı olur.

   S: Kılıcın üstüne binmiş uçan biri gördüm, nasıl yapabilirim?
   C: üzerine binilip uçulan Skyblade'i marketplace'den satın alabilirsin fakat level 45'e kadar kullanamazsın. Ayrıca Sunstream'deki Wind Fairy NPC'sinde level 60'dan sonra alınabilen bir görev var, bu görev size 3 günlük skysword verir. Fakat binanın tepesine ulaşmak için ya level 3 charge skill'i olacak veya portal charm. Karakteriniz dişi ise skyblade'i olan biri sizi kucaklayıp oraya çıkartabilir

   S: Embrace (kucaklama) nedir?
   C: Embrace erkek karakterin dişi karakteri kucağına alması ve (yürüyerek, binek veya skyblade üzerinde) taşımasıdır. Embrace için önce bir karaktere tıklayın, sonra resimleri üzerinde sağ tuşa tıklayıp embrace'i seçin.

   S: Düello (duel) nedir?
   C: Düello, karakterinizi başka bir oyuncuya karşı herhangi bir kayıp olmadan test edebilmenizi sağlayan bir işlemdir. Düelloya başlamak için aynı embrace işlemindeki gibi karşı karakteri seçin, resmi üzerinde sağ tuş ve duel'i seçin. Diğer oyuncuların canı dövüşmek istemeyebilir, meşgul veya afk olabilirler, o yüzden reddedilirseniz bozulmayın.

   S: Diğer oyuncularla ** / takas nasıl yapabilirim?
   C: Aynı taktik, ** yapacağınız karaktere tıklayın, resmi üzerinde sağ tuş ve trade'i seçin. Eğer kabul ederse item'i trade penceresine sürükleyip bırakabilir veya item üzerinde sağ tuşa basabilirsiniz. Her iki tarafda item'leri pencereye koyduktan sonra LOCK (kilit) tıklıyoruz ve sonrasında TRADE yıklıyoruz. **in tamamlanması için her iki tarafından LOCK ve TRADE butonlarına tıklaması gerekiyor. Eğer kilitledikten sonra karşı taraf değişiklik yaparsa uyarı yapılır.

   S: Sunucudaki herkese nasıl mesaj gönderebilirim? Bu sarı mesajlar nedir?
   C: Bu marketplace'den alınan Telepathy Gem ile yapılıyor. Telepathy Gem sunucudaki herkesin görebileceği world chat ekranına yazı gönderebilmenizi sağlıyor. Bzaen trading realm'de oyuncular tarafından da satılıyor.

   S: Oyunculara malzeme nasıl satabilirim? Süper bir item var ama NPC 10 copper veriyor
   C: Trading Realm'e geçin ve ** için en çok kullanılan şehir olan sunstream'e gidin. Çantanızı açın ve Vend'e tıklayın. Bu dükkan açmanızı sağlar. Herhangi bir yerde açabilirsiniz fakat tavsiyem sunstream'de skylord yakınlarıdır.

   S: Nasıl realm değiştirebilirim? Yoksa ilk seçtiğim realm'e mi sınırlıyım?
   C: Dövüşte olmadığınız herhangi bir zaman realm değiştirebilirsiniz. Ekranın sağ altındaki büyük mavi düğmeye tıklayın ve >> okları olana tıklayın, fareyi üzerinde tutunca Character selection (karakter seçimi) yazar, karakter seçim ekranında sol üstten realm seçebilirsiniz.

   S: Depoya (stashkeep) koyduğum malzemeler tüm karakterlerim arasında paylaşılırmı?
   C: Hayır, stash her bir karakteriniz için ayrıdır. Fakat transfer etmek isterseniz her şehirde bulunan courier ile 10 silver karşılığı gönderebilirsiniz.

   S: Sleepless görevleri nelerdir?
   C: Level 60'da bu görevleri Doom Bog'da physician'dan alıp yapabilirsiniz. Sleepless quest 24 saat boyunca beyaz isimli yaratıkları kesip herhangi bir zamanda görevi verdiğinizde kestiğiniz kadar ekstra tecrübe puanı veren bir görevdir.

   S: Statlarımı neden artıramıyorum? skill puanı kullanabiliyorum ama statlarımı artıramıyorum?
   C: Stat'lar otomatik yapılıyor. Tahminimce bunun sebebi esper'inizin stat'larını yükseltebilmeniz. bu yüzden daha fazla stat için butona tıklayacağınıza kasıp meta physician lardan treasure chest görevlerini yaparsınız. Ve Treasure Urn alıp tonni'de satmak için Chuck Norris'e dua edersiniz.

   S: Master Disciple zımbırtısı nedir?
   C: Level 105 bir oyuncu 75 level ve altı oyuncuları öğrenci olarak alabilir. Oyuncular birlikte görev yaparlar ve bu da öğrenciye büyük miktarda exp ustaya (master) yeni skill'ler kazanmada kullanabileceği uzmanlık (Expertise) kazandırır. Ayrıca iksir (potion) ve exp veren ve tahminimce günde 4 sefere kadar tekrar edilebilen ikinci bir görev daha var.

   S: Chi nedir ve nereden alabilirim?
   C: Chi size büyük miktarda Defans, HP, SP ve evasion veren bir item'dir. Sunstream'de stashkeeper yanında duran shady dealer isimli npc den assorted goods'a tıklayarak satın alabilirsiniz. Level 15'de 30 gold'a alabilirsiniz fakat size tavsiyem level 45'e kadar bekleyin ve 45 gold'a Chi alın.

   Orjinali: Dueler @ Doom Bog @ JD Forum
   Çeviri / Translation: CronoS @ OnlineOyun.gen.tr
   Bu makalenin forum konusu: [Jade Dynasty] Sıkça Sorulan Sorular Yazan cronos Forum konusunu göster
   Comments 11 Comments
   1. memetvampir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    memetvampir -
    coklu oyun nasıl acılıorr pekı acılll cevaappp
   1. cronos - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    cronos -
    oyunun kurulu olduğu klasörde, element klasörü altında elementclient.exe vardır. Onu çalıştıracaksın. Ama oyuna girişte çoklu oyun açmayın uyarısı var, aklında olsun.
   1. herolord46 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    herolord46 -
    yha ben craft yapamıyorum 18 lv oldum ama gorev felan acılmadı 5-6 tane car eskittim lutfen yardım
   1. M e я T - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    M e я T -
    Craft pek gerekli değil aslında. 108 lv alt karakterimde daha craftsman title'ını bile almadım.

    Avaliable Quests listesinde kavuniçi (mandatory) görevlerinde seni elbet sunstreamde craftsman'a atan bir görev vardır. Bu şahsiyete 5 tane copper blockla gidersen temel bilgileri öğrenebiliyorsun. Sonrasında recipe okuyarak, çeşitli malzemeler kullanıp çeşitli armorlar craft ederek seviye atlatabilirsin.

    Ayrıca bk: http://www.onlineoyun.gen.tr/threads...ft-Lvl-Atlatma
   1. herolord46 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    herolord46 -
    arkadaslar biriniz soylermisiniz yhaw ben bulamadım craft gorevini sunsteream daki tum npcleri gezdim ama ole bişey yok ingilizin birine sordum 31lv de dedi bende suan 31 lv i bekliyom bakmak için lutfen yardım :kotu
   1. M e я T - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    M e я T -
    Craftsman Temasi NPC adı idi sanıyorum. Potçu adamın (Physician) karşısında.
   1. herolord46 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    herolord46 -
    Alıntı M e я T Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Craftsman Temasi NPC adı idi sanıyorum. Potçu adamın (Physician) karşısında.
    Ben ona gittim ama hiç birsey yok yeni player olusturdum ondada tum gorewleri yaptım ama gorev hala acılmadı yha siz yeni char acıp bakabilirmisinniz nasıl oluyor yorumlar için saolun
   1. M e я T - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    M e я T -
    Oyuna erişemiyorum, yağmur yağıyor burda. 10 dakikada 6 saatlik emek kaybedince girmeye gözüm korktu.

    Neyse, bir kroki yaptım. Herhangi bir görevi tamamlamana gerek yok craft'a başlaman için.    Burası Sunstream olur ayrıca* .
   1. herolord46 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    herolord46 -
    tmm buldum saol.Craft gorevi lv 31 de geliyor arkler merak edenler icin.Ve Otomatik.31lv olduktan sonra SS deki craftman tamasına gidiyorsunuz.Gorevi alıyorsunuz 5copper block istiyor.veriyorusunuz..Finish
   1. M e я T - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    M e я T -
    Trash ettiğim bir başka görevdir. KL slave'dan 135 recipeleri düşünce niyetlendim bugün. Hayırlısı.
   1. LaW - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    LaW -
    skıllerı nasıl p yapıcaktık ?