• Divina kapalı beta incelemesi

   Divina canlı renklere sahip ücretsiz oynanabilen bir devasa oyunculu çevrimiçi oyun. Kapalı beta tecrübelerimizi paylaşıp oyunu ilgi çekici yapan öğelere değineceğiz.

   Divina oyununda oyuncular dünya ağacı Yggdrasil'i öldüren Ragnarok'a karşı savaşma görevini üstlenen, zamanda seyahat eden kahramanların rolüne bürünüyorlar. Aralarında Assassin, Cleric, Knight, Machinist ve Sorcerer'ın bulunduğu çeşitli ve farklı karakter sınıflarından seçim yapılabiliyor.

   Demo için Assassin sınıfını seçtik fakat oyun istenildiğinde dövüşlerde geçiş yapılabilen ikinci bir karakter sınıfı seçimine de izin veriyor (fakat bu EP puanı harcıyor). İlk başta bu kafamı biraz karıştırdığı için ikinci sınıf olarak da Assassin seçtim ama bu da iyi ve etkili bir yöntem olabiliyormuş. Aynı sınıfı tekrar seçtiğinizde farklı bir build yapabiliyor ve her iki sınıfında kendi stat'ları olduğu için - hp ve mana dahil - aynı build yapsanız bile geçiş yaparak HP ve Mana'sını tazelemiş oluyorsunuz.

   Divina'da dövüş tipik kısayol tuşu dövüşü fakat çizgi film tarzı ve çizgi roman tarzı konuşma balonlarına sahip animasyonları izlemesi eğlenceli. Benim Assassin'in özel bir kaynak kullanarak (mana dışında) aktif edilen ve düşmanlara saldırıldığında tazelenen birkaç elemental yeteneği vardı. Hızlı ve elemental saldırıları ile Assassin gerçekten mobil bir karakter sınıfı gibi geldi. Pozisyon alma dışında pek bir kullanım alanı görmediğim Stealth yeteneği de var.   Eğer Divina'da iki karakter sınıfı seçebilme yeterli gelmezse oyun dünyasındaki çeşitl yaratıkların şekline bürünmeyi de deneyebilirsiniz. Çeşitli yaratıklar kesildiklerinde kart (ve taslak çizimlerini) düşürüyorlar ve Creature Tome adında bir oyun alanında depolanıyorlar. Tome'de yaratığın kartını aktif ettiğinizde o yaratığın görüntüsüne 30 dakika boyunca bürünebiliyorsunuz, kendi skill'lerinizi kullanmaya devam edebiliyorsunuz ve yaratığına bağlı olarak onun benzersiz skill'lerinden de kullanabiliyorsunuz.

   Item'ler de Divina'da biraz farklı. Stat bonusları için karakterinize zırh vb parçalar giydirmek yerine ortada bir alanı olan ve beş boş alandan oluşan Divine Wheel'inize parçalar kazanıyorsunuz. Kısaca, stat'larınız görünüşünüze bağlı değil ve bu da son zamanlarda MMO'larda tercih edilmeye başlandı diyebiliriz.

   Divina'da iyi bir yardımcı sistemi de var. Oyuncular dövüşlerde yanlarında yer alacak, level atlayıp yeni skill'ler öğrenebilen ve kendi itemleri olabilen yardımcılara sahip olabiliyorlar. Ayrıca bunlara kaynak çıkarmak için madencilik yapma gibi belirli görevler de yaptırılabiliyor. Şu an için yardımcınıza bir görev verdiğinizde (oyun size ne kadar süre sizden ayrı olacağını söylüyor) görevi iptal edemiyorsunuz.

   Divina'nın en dikkat çeken özelliklerinden biri, ki bunu hiç beklemiyordum, oyunun domain ve guild domain sistemi. Bu daha çok oyun içinde oyun gibi ve arayüzü strateji oyunlarınkine benziyor. Oynadıkça kaynaklar toplayıp çeşitli yapılar ile kendi kişisel alanınızı inşa edebiliyorsunuz. Yapıların fonksiyonları guild domain'leri ile daha da genişletilebiliyor. Guild domain'lerinde guild üyeleri kaynak çıkararak geliştirme projelerinde yer alıyorlar. Ve bunun son noktası da guild hinterlands adındaki oyun özelliği.

   Guild hinterlands ekranı Divina oyun haritasının özel üs ve instance üslerine ayrılmış bölgelerin haritada noktalar ile gösterilmesinden oluşuyor. Belirli bir bölgeye üs kurmak guild'in o bölgede oynayan tüm üyelerine belirli buff'ları verebilmesini sağlıyor. Instance base ise guild üyelerinin çeşitli özel instance'lara takılabilmesini sağlıyor.   Sonuç olarak, Divina başka bir çizgi film tarzı ücretsiz oynanabilen MMO oyuna benzetilebilir am oyunun özelliklerini araştırmaya vakit ayırırsanız beklediğinizden fazla derinlik ve içeriğe sahip olduğunu görebilirsiniz. Divina kesinlikle takip edilmesi gereken bir oyun, özellikle guild üyeleri ile birlikte ortak bir hedef için çalışmayı seven oyunculardansanız..

   Michael Bitton - mmorpg.com
   Bu makalenin forum konusu: Divina kapalı beta incelemesi Yazan Haberci Forum konusunu göster
   Comments 1 Yorum
   1. ebu8 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    ebu8 -
    doğrumu