• Guild Wars 2: Mesmer sınıfı

   Arena.Net sonunda GW2'nin en son karakter sınıfının detaylarını açıkladı. Guild Wars 1'den tanıdığımız Mesmer sınıfı GW2'de de yer alacak.

   Guild Wars 1 oynamayanlar için söyleyelim, Mesmer ilk başta bir destek karakteri olarak dizayn edildi, bir sürü trick ve debuff'la dolu bir karakter sınıfı. Malesef, saldırı gücündeki eksiklikler yüzünden parti oyunlarında pek tercih edilmiyordu. Fakat GW2'deki Mesmer çok daha fazla saldırı gücüne sahip ve bu da onu vazgeçilmez bir parti üyesi yapacak gibi görünüyor.

   Yeni Mesmer'de orjinal dizayndan türetilmiş ama bazı önemli farklılıkları var. Bu karakter sınıfının nasıl değiştiğini anlayabilmek için önce Mesmer'lerin nerede başladığını bilmek önemli. İşte Guild Wars sitesinden Mesmer'leri anlatan bir video:   "Mesmer gerçeklikte yaşamaya pek meraklı değildir - Mesmer'ler kendi gerçekliklerini yaratırlar. Mesmer'ler illüzyon, kontrol ve idare ustasıdırlar. Düşmanın enerjisini kendi amaçları için kullanıp akıllara durgunluk veren büyüleriyle savaşta tüm partiyi desteklerler. Domination skill'leri ile Mesmerler düşmanın Health ve Enerjisini kontrol ederler, Illusion ise hasar verebilir, düşmanı yavaşlatabilir ve kendilerine karşı koyanların güçlerini çekebilirler. Mesmer karşısındakinden Inspiration kullanarak enerji çalabilir ve temel Mesmer özelliklerinden Fast Casting adından anlaşılabileceği gibi hızlı büyü yapmayı sağlar - diğer tüm sınıflardan daha hızlı büyü yapabilirsiniz. Mesmer hasar-verici bir spellcaster olarak, bir destek oyuncusu olarak veya her ikisi birden olarak oynanabilir. Genelde ön cepheden uzak durmaları gerekir fakat saniyeler içerisinde bir savaşın yönünü değiştirebilirler."   Illusionist
   Guild Wars 2 Mesmer'leri, 1. de olduğu gibi, illüzyon uzmanı olacaklar. Saldırganların kafasını karıştıracak illüzyonlardan aynı anda üç taneye kadar yapabilecekler. İllüzyonlar sadece saldırıya uğrar ve mağlup olurlarsa yokoluyor.

   İllüzyonlar iki farklı tipte geliyor: Phantasm ve Clone. Klon'lar adından giysisine ve davranışlarına kadar Mesmer'in tamamen birebir kopyaları. Health'leri düşük ve saldırganlara az miktarda hasar veriyorlar.

   Phantasm'lar ise, büyüyü yapana benziyor fakat kendi adları var. Kendi benzersiz davranışları ile özel ve kişiselleştirilmiş silahlara sahipler. Bu sayede Phantasm'lar daha güçlü rakipler oluyorlar ve daha fazla hasar verebiliyorlar.   Shattering
   Guild Wars 2 Mesmer'leri denk skill'lere sahip rakip veya düşmanlarla karşılaştığında illüzyonları yokedip ikinci bir etki daha yapan shattering'e sahipler. Dört shatter skill'i var:
   F1 - Mind Wrack: İllüzyonlarınızı yokederek yakınlarındaki düşmanlara hasar verir
   F2 - Cry of Frustration: İllüzyonlarınızı yokederek yakınlarındaki düşmanları sersemletir.
   F3 - Diversion: İllüzyonlarınızı yokederek yakınlarındaki düşmanları felç eder.
   F4 - Reflection: İllüzyonlarınızı yokederek düşmanın saldırılarını yansıtan bir bariyeri Mesmer önüne yerleştirir.

   Mantralar
   Mantra'lar da Guild Wars 2'de Mesmer ile birlikte geri dönüş yapanlardan. Mantra'lar uzun süreli büyüler fakat anlık büyü skill'inin uygulanması gibi bir ekstrası var. Mantra'lar bir savaştan önce yapılıp başka bir büyüyü yaparken aynı anda kesintiye uğratmadan yapılabildikleri için Mesmer'ler için büyük öneme sahipler. Görünüşe göre bu daha çok PvP'de işe yarayacak.   Silahlar
   Bu hafta başında sızan videonun yarattığı en büyük heyecanlardan biri Mesmer'lerin bir focus chakra'sı ve bir ribbon-bedecked wand ile kısıtlı kalmayacak olması. Mesmer'ler stave ve greatsword'lar gibi 2-el silahları da kullanabilecekler. Ayrıca tek el kılıç veya scepter'i bir ellerinde kullanırken focus,pistol,ikinci kılıç veya bir meşaleyi diğer ellerinde kullanabilecekler.

   Kısaca, Mesmer Guild Wars 2 için çok iyi bir şekilde elden geçirilmiş ve donatılmış.

   Suzie Ford | MMORPG.com
   Bu makalenin forum konusu: Guild Wars 2: Mesmer sınıfı Yazan Haberci Forum konusunu göster