• 8Realms inceleme

   Jagex firması browser-tabanlı strateji oyunu 8Realms üzerinde çok sıkı çalışıyor. Internet kullanıcılarının kalan boş zamanlarını ele geçireceği söylenen oyunla ilgili ilk izlenimlerimiz aşağıda.

   Cambridge, İngiltere yakınlarında, derin karanlık yeraltı mekanlarında bir grup oyun geliştirici bir toplantı düzenliyor. Paslanmaz çelik masanın etrafında toplanıp ellerini şeytani bir ifadeyle sıvazlayıp benzersiz kötülüğe sahip planlarını tartışıyorlar.

   Tartışma ilerledikçe geliştiricilerden biri toplantı konusu olan "Internet kullanıcılarının kalan boş vakitlerini nasıl ele geçiririz" sorusunu soruyor. Herkes toplantı masasının başındaki, beyaz bir kedi okşayan, takım elbiseli karanlık figüre bakıyor. Jagex firmasının CEO'su boğazını temizledikten sonra "bayanlar baylar, size 8Realms'i takdim ederim, yakında dünya [internet browser dünyası] bizim olacak.

   Oyuncuların hepsinin kafasında browser ve strateji kelimelerini duyduğunda hemen hemen aynı şey canlanır. **, Farmville, Cityville, falanville filanville: bazen bu tip tecrübeler biraz sanal çilek için evini satma planlarına kadar gider.   Fakat Jagex bu tip antikalara el attığında işler değişiyor. Rekor kıran işler yapan bir oyun stüdyosu olarak bu adamların işlerini bildiği kesin - ve 8Realms'i 5 dakikadan fazla oynamak sizi anında aynı kanıya vardıracak.

   Bu yeni browser-strateji oyunu patates vs yetiştirme ile ilgili değil, kurnazca gizlenmiş "para tuzağı" da değil. Fakat çok bağımlılık yapıcı ve medeniyet yönetimi ve geliştirmede şaşırtıcı derecede kapsamlı.

   Zamana yenilmeyecek bir topluluk yaratmak kolay iş değil. Basit bir köy merkezi ile başlayıp büyük bir imparatorluğa doğru bina ve geliştirmeler inşa ederek ilerliyorsunuz. 8Realms de kare alanlara dayalı bir yapıya sahip ve alanları verimli kullanmak çok önemli. Çiftlikler ağaç ve taşlar da olduğu gibi özel karelere sahip ve kaynakları dengelemek uzun süren bir uğraş.

   Oyun görselliği geliştirici firmadan beklenecek ölçüde güzel. Parlak ve renkli bir yaklaşımla biraz Age of Empire biraz da Civilisation ve diğer bazı strateji oyunları karışımı bir görüntüye sahip.   Kaynaklar saatlik olarak toplanıyor, miktar binaların günceleme seviyesine göre değişebiliyor ve inşa etmek de belirli bir zaman alıyor. Bu kolay oyun stili ile sürekli gelişen şehrinizi kontrol edeceksiniz ve işlemler bittikçe keşfedilmeyi bekleyen yeni teknolojilere dalacaksınız.

   Her iyi strateji tecrübesinde olduğu gibi, 8Realms sürekli gelişiyor ve bu da araştırmaları en önemli işlerinizden biri yapıyor. Takip edilecek çok sayıda yol ile araştırmaların tamamlanması bazen 30 dakika bazen saatler sürebiliyor. Eğer güçlü ordu stratejisine yönelirseniz zamanınızı zırh ve silah güncellemelerine ayırmalısınız. Ekonomi ile uğraşmak istiyorsanız ** ve alışveriş üzerine yoğunlaşmanız gerekiyor.   Web tabanlı oluşu bazılarını endişelendirse de 8Realms'in çok yönlü oyun oynama stili herkesi şaşırtacak. Özünde normal bir gerçek zamanlı stratejiden beklediğiniz mikro yönetim var, mesela uygun olduğunda binaları güncellemek, kaynak akışını kontrol etmek ve toplumunuzu mutlu tutmanın yanında ordu gücünüzle ele geçirmek isteyeceğiniz çok sayıda yol da var.

   Fakat Jagex normal imparatorluk inşa etmenin yanında bazı şeyler daha eklemiş. Sizi yönlendiren bir işlem listesi de bulunuyor. Bu görev-benzeri sistem hem oyunu öğretme aşamasında hem de oyuncunun belirli hedeflere ulaştığında ödüllendirilmesini sağlıyor. Çabalarınıza bir amaç ekleyen basit ama etkili bir özellik.

   Oyunun ordu tarafı belirli teknolojiler ile umut vadediyor, şehrinizin sınırları dışındaki kaynakları ele geçirebilirsiniz, şehrinizi yakınlardaki vahşi topluluklara karşı savunmada kullanabilirsiniz. Tüm savaşlar eş zamanlı gerçekleşiyor, işlem için belirli bir süre ayrılıyor ve savaşın sonucunu gösteren bir rapor gösteriliyor.

   Genel harita dünya haritasında başka alanları araştırabilmenizi, diğer yerleşimlerle ** yapabilmenizi ve savaşabilmenizi sağlıyor.   Oyunun sunduğu çeşitli çağlarda ilerlerken yeni alanları araştırmak ve geliştirmek isteyeceksiniz. Eski, Klasik, Feodal, Rönesans, İmparatorluk, Endüstriyel, Modern ve Gelecek olmak üzere 8Realms çeşitli zaman dilimleri sunuyor.

   Buna ek olarak toplumunuzun biriktirdiği kültür sayacı Çin Seddi gibi bazı büyük yapıları şehrinize katabiliyor.

   Web tabanlı veya değil, Jagex öğrenimi kolay ve **'la entegre güzel oyunlar yapabildiğini kanıtlıyor. 8Realms bağımlılık yapıcı, kapsamlı ve çevrimiçi stratejiler arasında harika bir kaynak. İleride guild'ler, epic raid'ler, görevler ve tonlarca yeni özellik eklenmesi planlanıyor.   Eğer canınız strateji çekiyorsa yakında çıkacak olan 8Realms'e hiç düşünmeden başlayabilirsiniz. 8Realms belki de browser tabanlı strateji oyunlarının kurtarıcısı olabilir.

   kaynak

   Kaynak

   http://www.mmorpg.com/showFeature.cfm/loadFeature/5876/page/1
   bilgi

   Bilgi

   8Realms web sitesi: https://www.8realms.com   Bu makalenin forum konusu: 8Realms inceleme Yazan Haberci Forum konusunu göster