• Earthrise ne durumda?

   Earthrise ilk çıktığında oynamak dişinizi balyoz ile çekmeye çalışmaya benziyordu. Sunucu çökmeleri, görevler bozuk ve herşey bir karmaşa içinde bocalıyor gibiydi. Gecikmeli sohbet kanallarından bazı buglardan kurtulmak için okyanusa koşmak zorunda kalmak gibi şeylerle, pek de tavsiye ettiğimiz bir tecrübe değildi. 6 ayda bu problemlerin ne kadarını giderdiklerini görmek için oyunu tekrar kurup baktım.

   Ying ve Yang
   Detayları bir yana bırakırsak, evet, Earthrise daha iyi olmuş. Oyunun bağlantı problemleri geniş çapta düzeltilmiş, sohbet problemleri giderilmiş ve oyuncular birbirleriyle mesaj atıp uzun süre beklemeden cevap alabiliyorlar. Bunu geliştiriciler mi halletti yoksa donanımsal bir çözümmü bilemiyorum.   Earthrise'ı kabus haline getiren korkunç lag olmadığından oyunun pek çok mekaniği daha iyi olmuş. Kombat artık çok daha zevkli.

   Lag gitmiş olsa da performans problemleri devam ediyor. Earthrise'ın performansı şu an ilk çıktığından daha beter. Yükleme süreleri artmış, çökmeler artık sıradanlaşmış ve grafik motoru optimize edilmemiş ve protestolar devam ediyor.

   Sistemin dışında Earthrise oynanışı nasıl ilerlemiş ona bakalım diyeceğim ama oyunun en eksik tarafı da burası görünüyor. Herşey genelde daha iyi ama yine eski sıkıcı dünya duruyor. Altı ay önceki notlarıma baktım ve "oyunun iddia ettiğinin aksine atmosfer, fantazi ve sihir eksikliği var, paso kasma üzerine" yazmışım ve altı ay sonra yine aynı şeyi hissettim.   Earthrise hala yaratık katledici olmaktan ileri gidemiyor, görevlerde olsun, crafting de olsun. Vahşi arazide kanlı yolunuzu çizip aksiyon puanları kazanıp bunları oyunun sunduğu çeşitli skill'lere harcıyorsunuz. Bunda da enerji eksik, hep skill max'lama üzerine gibi görünüyor ve oyun firması bu konuya da eğilmemiş.

   Yetenek ve skill'ler de problemli. 4-sekmeli menü skill listesi dolu fakat hangisinin hangisine yararı olacağı veya spesifik bir build için hangisinin yararlı olacağı gibi ipuçları veya bilgiler eksik. Her MMORPG oyuncusu körlemesine deneme yanılma ile gitmek ister diye birşey yok.

   Oyun dünyası da pek çekici değil ve şehirler artık iyice terkedilmiş havasına sahip fonksiyonel kitlelere dönüşmüş. Çıktığından beri oyuncu kitlesi azalmış, oldukça yalnız bir ortam haline gelmiş.   Tüm negatif noktalarına rağmen hala Earthrise için karışık duygulara sahibim. Daha iyi olmuş ve bunu söylememek haksızlık olur. Performans problemleri oyun zevkini baltalamasa oyundan daha çok zevk alınabilir.

   Araçların güncellenmesi, görevlerin ve performansın iyileştirilmesi Earthrise'ı hakettiği yere taşıyabilir. Düzgün çalıştığında, lag olmadığında, çökmediğinde umut vaadedebilir.

   Adam Tingle | MMORPG.com
   Bu makalenin forum konusu: Earthrise ne durumda? Yazan Haberci Forum konusunu göster