• Mists of Pandaria ile World PvP tekrar canlanacak

   Oyuncu camiası yeni çıkacak WoW genişletme eki Mists of Pandaria'yı bir haftadır biliyor. Fakat Blizzard'ın herşeyinde olduğu gibi, resmi duyuru müthiş bir bilgi akışını başlattı, önizlemeler, resimler, videolar vs. Dün gece Pandaria geliştirme ekibi bir Soru-Cevap oturumu düzenleyerek genişletme ile ilgili bilgi verdi, en önemlisi world PvP'nin tekrar canlandırılması planları.

   Orjinal World of Warcraft hayranları (Vanilla WoW) hatırlayacaklardır, world PvP oyunun bir parçası idi. Soutshore'daki raid'lerden Gadgetzan'daki işgallere ve Blackrock Mountain'daki müthiş acı, ve world PvP ortaya çıktı. Burning Crusader'da sanctuary city'nin eklenmesinden ve Wrath'da bir başkasının eklenmesinden sonra, iyi, düzgün bir dünya savaşı bulmak zorlaştı. Ben Cataclysm'den önce bıraktım ama gördüğüm kadarıyla işler daha iyiye gitmemiş.


   Blizzard'da world PvP'nin düşüşünün farkında ve bu konudaki soruları cevaplamış:
   S: Blizzcon konferansında Tom Chilton world PvP'yi canlandırmak için düşman şehirlerini yağmalama olasılığından bahsetti. Greg veya Cory bu konuda bilgi verebilirmi?
   C: world pvp için ekstra ödüllerle ilgili olarak, oyuncuların conquest puan sınırını ekstra -15 civarı artırmayı düşünüyoruz.


   S: Pandaria'da Dalaran benzeri şehir olacak mı yoksa zaten oyunda olanları mı kullanacağız?
   C: Pandaria'da hem Horde hem de Alliance için ayrı oyuncu hub'ları olacak. Ayrı hub demek onları sanctuary yapmak zorunda olmamamız demek ve bu da world PvP'ye teşvik edecek. Bu hub'ların bir AH'ye, Bankaya ve genel satıcılara erişimi olacak. Valor, conquest, profession ve faction vendor'ları dünyaya yayılarak seyahat teşvik edilecek.


   S: Şu anki World pvp problemlerinden biri şehirlerin ve hub'ların etrafındaki çok güçlü guard'lar, PvP'ye girenleri tek atışta bitiriyorlar. Bu MoP'da nasıl olacak?
   C: Bu problemi biliyoruz ve Mists'de bunu çözmeyi planlıyoruz. World PvP'yi canlandırmak istiyoruz, NPC guard'lar için tek atış oyunu yapmak değil. Bu paylaşılan sanctuary yerine iki ayrı oyuncu hub'ı yapmaya karar vermemizin temel sebebi.


   S: PvP sevmiyorum, PvP sunucusunda oynuyorum çünkü arkadaşlarım PvP sunucusundalar ve benim ülkemden çoğu insan o sunucuda oynuyorlar. Pandaria'da yeni hub'larda işimi yaparken hep world PvP ile mi karşılaşacağım? Yeni zone'yi sevdim, ama malzemelerimi satarken veya birşeyler satın alırken bir rogue tarafından sırtımdan bıçaklanmak istemiyorum. İlgilenmeyenler world PvP'den ayrı durabileceklermi?
   C: Evet, kesinlikle alışveriş yaparken böyle birşey yaşamanızı istemiyoruz. Fakat karşı faction'dan bir grup bir raid düzenleyip şehrinize saldırırsa, başarılı olma şanslarının olmasını da istiyoruz. Yani hem evet hem de hayır =)


   S: World PvP ile, Mists of Pandaria'da küçük çaplı Baradin Hold/Wintergrasp gibi fonksiyonu olan, saldırıldığında faction değiştirecek Quest Hub'ları ekleme planları da varmı?
   C: Evet, bu da düşündüklerimizden biri. Fikirlerimizi yakında daha detaylı paylaşacağız. Amaç oyunculara daha fazla seçenek sunmak ve hep sadece bir veya iki yere gitmek zorunda bırakmamak.


   Eski bir WoW oyuncusu ve flash raid ile diğer world PvP içeriğinin bir hayranı olarak, ileriki WoW eklentilerinde bunlardan daha fazla görmenin iyi olacağını düşünüyorum. Eskiden, cross-realm battleground'lar ve instant-queue, teleporting dungeon'lar öncesi, kendi realm'inizde rekabet oluşturmak mümkündü. Daha az yapıya ve daha fazla heyecana sahipti.


   Belki bunlar Mists of Pandaria ile değişir.
   Bu makalenin forum konusu: Mists of Pandaria ile World PvP tekrar canlanacak Yazan Haberci Forum konusunu göster