• [Oyun İnceleme] Allods Online Avrupa

   Allods Online oyunu Gpotato Avrupa'nın iyi eleştiriler alan en son oyunu ve 2010'un oynanması gereken MMORPG oyunları arasında sayılıyor. Oyunun özellikleri ve arayüzü WoW gibi ünlü MMORPG oyunlarındakilerden farklı değil fakat oyunun bazı kısımları tamamen Allods'a özel.

   Başlangıç
   Allods maceranıza başladığnızda oyunun dünyası ile tanışmak için iki yolunuz var. Tanışma evresi seçtiğiniz tarafa bağlı olarak değişiyor. League seçtiğinizde bir patlama ile başlıyorsunuz ve eğer Empire seçtiyseniz oyunun ilk dakikalarında vuruluyorsunuz.


   Oyunun yarı-tiyatro başlangıcını bazıları beğenmeyebilir ama ben oyun-içi yapıların nasıl patladığını görmekten zevk aldım ve oyunun hikayesine/atmosferine girmek için iyi.

   Irklar
   Allods Online insanlar (Kanian'lar ve Xadaganian'lar), elfler ve orklar gibi alışılmış ırk setini kullanıyor. Fakat oyunda iki farklı ırk var, ki bu da Allods'a özgü birşey, Arisen ve Gibberling.

   Arisen, ilk bakışta, diğer MMORPG oyunlarda gördüğünüz undead ırkına benziyor fakat öyle değiller. Arisen, Allods lore'de, Sarnaut'daki ilk insan krallıklarının bir parçası olarak bahsediliyor ve Empire tarafının ırk modeli ve büyü kullanımı odaklılar.


   Gibberling okçu sınıfı

   Gibberling'ler ise kendi başlarına bir ırklar. Alvin and the Chipmunks'daki ağaç sincaplarına benziyorlar ve üç tanesini bir grup olarak veya tek tek kontrol edebiliyorsunuz. Gibberling'ler Allods'daki en benzersiz meslek sınıfına sahip. Kontrolleri Garanado Espada'dadaki bir aileyi kontrol etmeye benziyor. Her Gibberling kendi başına benzersiz ve onların sevdiğim yanı saldırılarda takım olarak çalışmaları. Scout'larda ok kullandığınızda, biri yayı tutuyor, biri oku geriyor ve üçüncü de nişan alıyor.

   Gibberling'ler bana Neosteam'deki Pom ırkını hatırlattı. Fakat Gibberling'ler Pom'lardan çoook daha şirinler ve onları aksiyon içinde görmek Pom'lardan çok daha zevkli.   Oyunun Oynanışı
   Allods Online'ın oynanışı diğer MMORPG oyunlarda bulabileceğiniz tanıdık oyun sistemlerinin sağlam bir karışımı. Fakat karakter arayüzü World of Warcraft'a çok benziyor. Ama bu sizi aldatmasın. Karakter stat ekranı WoW'dan daha fazla özelleştirme seçeneği sunuyor. Allods'da karakterleriniz için stat puanı dağıtımı ve ekipman bonusları birleşimi kullanılıyor. Her level yükseltme harcayabileceğiniz stat puanı getiriyor ve bunun yanında level yükseldikçe normal stat puanı artışı da oluyor. Karakterinizin kullandığı silah ve zırhların özelliklerine göre stat'lara ek puan gelebiliyor.

   Allods'daki stat puanı ayarlarını beğendim çünkü WoW'un sunmadığı birşeyi sunuyor, karakter yapılandırma özelleştirmesi. Fakat harcadığınız puanlarla artırdığınız stat'ların yararlarını oyunun ileri safhalarına kadar pek göremeyeceksiniz, fakat karakterinizin nasıl ilerlediğini görmek buna değecektir.

   Diğer Temel Özellikler
   Yukarıda bahsettiğim oyun özelliklerinin yanında, Allods Online belki de isteyeceğinizden fazla özellik sunuyor. Astral gemiler buna örnek olarak verilebilir. Adından da anlaşıldığı gibi, Astral gemileri Allods'da bir Astral'dan diğerine seyahat edebildiğiniz gemiler. Allods'daki Astral'lar Sarnaut'da havada duran kara parçaları ki gezeceğiniz çoğu şehir bunlarda olacak.   Astral gemilerini müthiş kılan şey onları kullanmak için bir kişiden fazlasına ihtiyaç duyulması. Aslında geminin içindeki istasyonları kumanda etmesi için birkaç kişiye ihtiyacınız oluyor. Bir astral'dan diğerine seyahat etmek istiyorsanız geminin içindeki 8 istasyonu kumanda edecek karakterlere ihtiyacınız olacak. Ayrıca Astral gemi ile yola çıktığınızda korsanlık da yapabilirsiniz, diğer gemilere çıkabilir veya kafa kafaya gemi savaşları yapabilirsiniz.

   Kasma
   Allods Online'de rastladığım en büyük problem oyunun büyük bir kasma festivali olması. Oyunda çeşitli görevleri yapmadan level yükseltmek gerçekten zor. Sanırım bunu Allods Online'ın sade bir MMORPG değil, daha çok hikaye-tabanlı bir oyun olduğunu vurgulamak için yapmışlar. Fakat her zaman olduğu gibi, oyuna girenler level atlayıp güçlenmek istiyorlar, yavaş yavaş çözülen bir hikayeyi takip etmek istemiyorlar gibi.

   Sonuç
   Allods Online, çoğu oyun kısımlarının Blizzard'ın MMO başyapıtı WoW'a benzerlik göstermesi sebebiyle bir başka "WoW katili" olarak etiketlenmesi kaçınılmaz. Fakat, ben oyunun rakibi WoW kadar ilerleyeceğini sanmıyorum. Oyun için söyleyebileceğim, potansiyeli var, eğer herşeyi düzgün yapmaya devam ederlerse ve diğer dağıtımcıların düştüğü hatalara düşmezlerse hakettiği yerlere gelir.

   Şu an için firmanın oyuna gösterdiği özen çok iyi. Ücretsiz oynanabilen oyunlar genelde oyun dağıtımcılarının bir süre sonra doğru düzgün yönetememeleri, ilgilenmemeleri ile sonuçlanıyor. Umarım bu oyun o yolda gitmez. Son olarak, ücretsiz olarak oynanabilen en güzel oyunlardan biri olarak herkese önerebilirim.

   İyi Yanları:
   - Astral Gemiler
   - Karakter gelişiminde stat puan sistemi
   - Ücretsiz bir oyunda Paralı oyun kalitesi

   Kötü yanları:
   - Kasma Festivali
   - İnsan karakterinin vücut şekli orantısız görünüyor

   kaynak

   Kaynak

   onrpg.com
   çeviri: [email protected]   Bu makalenin forum konusu: [Oyun İnceleme] Allods Online Avrupa Yazan cronos Forum konusunu göster