• [OYUN İNCELEME] Mechquest

   Genelde web browser tabanlı oyunları oynamam ama Mechquest beni çekti. Bunun sebeplerinden biri, küçükken arkadaşlarımla Adventure Quest oynardık. Artix Mechquest'i çıkardığında bir bakmazsam olmaz diye düşündüm. Artix'in başka oyunlarını oynadıysanız bu oyunda da yabancılık çekmezsiniz. Bu oyun da diğer Artix oyunları gibi browser tabanlı. Yani birşey indirmeniz gerekmiyor. Tek ihtiyacınız olan en son Adobe Flash sürümünün makinanızda yüklü olması ki bu da çoğu bilgisayarda zaten yüklü durumdadır.

   Oyun ne hakkında?
   Mechquest adından da anlaşıldığı gibi pilotları tarafından kontrol edilen dev robotlar olan Mech'ler ile ilgili. Mechquest oynarken mech'inizi özelleştirebilir, eğitebilir ve dövüştürebilirsiniz. Oyunun hikayesi karışık değil. Artix'in Adventure Quest oyunundan 5000 sene öncesinde geçiyor. Normalde gelişmiş makineler düşündüğünüzde geleceği hayal edersiniz. Fakat Artix farklı bir yaklaşımla hikayeyi, şövalye ve büyücülerden 5000 yıl öncesine dayandırmış. Oyunda bir mech pilotu rolünü alıyorsunuz.

   Özelleştirme
   Oyunun başında karakterinizi ve mech'inizi yaratıyorsunuz. Çok fazla seçenek yok. Birkaç saç stili, saç rengi ve deri rengi seçenekleri arasından seçim yapabiliyorsunuz. Fakat mech'i dizayn ederken sadece rengini değiştirebiliyorsunuz.


   Karakter ve mech yaratma ekranı

   Biraz kredi (oyun parası) kazandıktan sonra karakterinizi daha da özelleştirebiliyorsunuz. Benzersiz dizayn ve renklere sahip yepyeni mech'ler satın alabiliyorsunuz. Karakteri özelleştirme ve yeni silahları kuşanma işleminin en can sıkıcı olayı bunu her loginde tekrar yapmak zorunda olmanız. Evet, yanlış duymadınız, oyundan çıkıp daha sonra tekrar girdiğinizde tüm ekipman ve mech'leriniz çantaya geri gitmiş oluyor. Bunu her seferinde tekrar yapmak çok sıkıcı bir iş ve unutup da savaşa girerseniz hiç şansınız yok. Bu problem çözülebiliyor fakat bedava değil. Buna yazımın ilerisinde değineceğim.

   Dövüş
   Dövüş sistemi çoğu MMO oyundan farklı. Bir MMO oynarken genelde bir hedef yaratığı seçersiniz ve ölene kadar skill kısayol tuşlarına basarsınız. Mechquest'de ise sıra tabanlı dövüş sistemi var. Bir düşmanla savaşırken tüm ataklarınızın bir listesi oluyor. Bunlardan birine tıklıyorsunuz ve karakteriniz bunu kullanarak saldırıyor. Bunu okuyunca "eh, dövüş sistemi dandikmiş" dediğinizi duyar gibiyim ama durum öyle değil. Mechquest'de dövüşürken bazı atakların bekleme süreleri (cooldown) var. Cooldown tekrar aynı atağı kullanabilmek için bir kaç el beklemeniz gerekiyor demek.

   Dövüşlerde her silah ve atağın ne kadar bekleteceğini gözönüne almanız gerekiyor, oyuncular hangi silahları kuşanacaklarını ve hangi sırada kullanacaklarını hesaplamalılar. Eğer doğru seçimler yapılırsa çoğu zaman sürekli dövüşte olur ve beklemezsiniz. Eğer tüm silahlarınız bekleme süresinde ise el atlama (skip) düğmesine tıklayıp o eli geçebilirsiniz. Oyun pek yaşı büyükler için hazırlanmadığından dövüş sistemi fazla karmaşık değil.


   Bir Rebel Trooper'e saldırı

   Dövüş her zaman mech'iniz içindeyken olmuyor. Bazı görevleri mech'siz kendinizin yapması gerekiyor. Düşmanlarla ışın kılıcınızı kullanarak kafa kafaya dövüşmeniz gerekiyor.

   Oyunda nasıl zengin ve yüksek level olurum?
   Çoğu MMO oyunda olduğu gibi kredi ve level kazanmak için düşmanlara karşı savaşmanız veya görev yapmanız gerekiyor. Oyun para birimi olan kredi ile mech veya silah gibi şeyler satın alınabiliyor. Her savaştan sonra ne kadar EXP (tecrübe puanı) ve kredi kazandığınızı gösteren bir ekran gösteriliyor. Ayrıca yine düşman öldürmenizi gerektiren görevler de yapabilirsiniz. Görev alınabilen NPC'lerin kafasının üstünde ! işareti oluyor.


   EXP ve kredi kazancını gösteren ekran

   Oyun ücretsiz, Artix nereden para kazanıyor?
   Çoğu MMO oyunda olduğu gibi Mechquest'de de oyuncular tam üyeliğe yükseltme yapabiliyorlar. Star Captain ünvanı alan bu tam üyeler daha fazla silah, mech ve göreve erişebiliyorlar ve daha önce belirttiğim gibi ekipman ayarları kaydediliyor. Tekrar yapmalarına gerek olmuyor. Para birkez ödeniyor. Eğer firmanın Adventure Quest veya Dragonfable gibi diğer oyunlarında tam üye iseniz ücretsiz olarak Star Caption yükseltmesi yapabiliyorsunuz.

   Sonuç
   Benim MMO oyun zevkim değiştiği için olabilir ama Mechquest'ten çok zevk almadım. Adventure Quest'ten çok zevk almıştım ve aynı tecrübeyi Mechquest'ten de bekliyordum. Tabi şimdi oynasam Adventure Quest'ten zevk almam eminim. Eğer basit browser tabanlı oyunlar oynamayı seviyorsanız veya oyun indirmek istemiyorsanız bu oyunu bir deneyin. Eğer 3 boyutlu MMO oyunlardan hoşlanıyorsanız bu oyundan fazla zevk alacağınızı sanmıyorum.

   İyi yanları:
   - Grafikler güzel
   - indirmek gerekmiyor
   - Tüm bilgisayarlarda oynanabilir
   - Öğrenmesi kolay
   - Komik diyaloglar

   Kötü yanları
   - Oynanış çok basit
   - Çevrimiçi değil, arkadaşlarınızı etrafta gezinirken göremiyorsunuz
   - Çoğu güzel silah ve mech sadece Star Captain'lere açık (sonuçta Artix'in de bir gelire ihtiyacı var)
   - Bazı görevler ücretsiz oyunculara kapalı
   - Ücretsiz oynayan bir oyuncu ekipman kuşanma ayarlarını kaydedemiyor.
   - Tam ekran oynama yok.

   kaynak

   Kaynak

   onrpg.com
   bilgi

   Bilgi

   çeviri: [email protected]   Bu makalenin forum konusu: [OYUN İNCELEME] Mechquest Yazan cronos Forum konusunu göster
   Comments 4 Comments
   1. M e я T - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    M e я T -
    OO'yu bilmediğim dönemlerde deli gibi MonstersGame oynardım. O dönemlerden aşinalığım var mechqueste. Tercih edilebilir, ki DragonFable'nin yapımcılarından çıkmış olması bile denemek için yeterli bir sebep kanısındayım.

    DALLAMA nicki bir karakterim vardı sanıyorum. Severdim o oyunu ya .
   1. Budak/oglu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Budak/oglu -
    dragon fablede 32 lv dim bi ara cok oynuyordum 1 kac online oyun oynayinca artik baska oyun oynamaz oldum
   1. prototype - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    prototype -
    Bence diğer tüm Artix oyunları gibi gereksiz, tekdüze ve yavan. Quest yapabilmek için hangi oyun gerçek para ister ki?
   1. M e я T - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    M e я T -
    Aynen öyle. Dragon fable'da da dragon necktir şudur budur istiyordu çeşitli dungeonlara girebilmek için. Saçmalığın daniskası.