• [OYUN İNCELEME] Monster Forest

   Monster Forest Eran dünyasında Liberon kıtasında geçen bir MMORPG oyun. Oyun evcil hayvanlara odaklı ve ilk defa bir MMO oyun tamamen pet kullanımına odaklandığı için ilgi çekici olmuş. Monster Forest, pokemon benzeri bir fikir çevresinde karakterlerin savaşta kendilerine yardım için çeşitli yaratıklar yakalaması ile ilgili. Savaş sıraları ve monster mayhem'in yanında oyun yapacak bir sürü güzel şey (daha sonra değineceğiz) listesi sunuyor. Bunu koyu bir Monster Rancher MMO olarak düşünebilirsiniz. Pek rastlanmayan bir fikir fakat günümüz oyuncularını etkileyecek içeriğe sahip mi? hep birlikte görelim..

   Başlangıç:
   Tamer'inizi yaratın! Yani eğitmeninizi.
   Karakter seçme ekranı çok fazla şey sunmuyor. Seçebileceğiniz 3 tane yüz var (dişi ve erkek için 3 er tane). Karakterin yüzünü seçtikten sonra ufak bir giysi listesi sunuluyor. Daha fazla giysi seçeneği olsaymış daha iyi olurmuş ama oyun evcil hayvanlara odaklı olduğu için burası gözardı edilebilir.

   Pet'ler
   Karakterinizi (klonunuzu) özelleştirdikten sonra pet seçme ekranına geçiliyor Burada güzel özelliklerden biri pet cinsiyetini de seçebilmek. Size bir yararı olacağından değil ama en azından pet seçimlerine daha fazla derinlik katmış. Erkek pet'lerin görünümü dişilerden farklı. İnsanlar oyunda estetik karakterler olarak rol oynuyor. Monster Forest ile diğer MMO lar arasındaki fark sınıf tiplerinin yaratıklara verilmiş olması. Hangi peti seçtiğinize göre sınıflar değiştirilebiliyor. Pet'ler istenildiğinde satılabiliyor. Böylece oyuncular parti üyelerini kaybetselerde yeni satın alıp devam edebiliyorlar.   Diğer oyunlardaki gibi petler level atlayıp yeni yetenekler (skill) öğrenebiliyorlar Ayrıca belirli bir seviyeye ulaştıklarında evrim geçirip şekil değiştirebiliyorlar. Level gereksinimlerinin yanında petinizin bir sonraki safhaya ulaşabilmesi için bazı evolution itemlerine ihtiyacınız olacak. Biraz pahalı ve zor düşüyorlar fakat yaratığınız şekil değiştirip milleti pataklamaya başladığında buna değdiğini göreceksiniz.

   Öldüren Yetenekler
   Yaratıklar kart formatında sunulan skill'leri kullanabiliyorlar Skill kartları yaratılarak veya birleştirme ile elde edilebiliyor. Topladığınız tüm materyallari kullanarak kendi güçlü kartınızı yapabilirsiniz. Gücünüzmü azalıyor? Her zaman skill kartını yükseltebilirsiniz. Tabi bunun için başarı yüzdesini artıracak item'lerde olması gerekiyor. Skill'ler savaşların sonucunda büyük rol oynuyor. Bu yüzden kendinize bir iyilik yapın ve kartlarınızla uğraşmaya başlayın.   Görevler
   Görev sistemi süper. Çeşitli MMO oyunlarda bulunan averaj görevlerin yanında oyun düzenli geliriniz olması için (veya sizi meşgul etmek için) günlük görevler de sunuyor. Eğer bu da yetmezse, istediğinizde guild üyeleri ile bir grup kurarak guild görevi yapabilirsiniz. Görevler her zaman iyi oluyor. Kasmanın tek düzeliğini yokettiği gibi oyuncuları doğru kasma yerlerine yöneltiyor.

   Yaratık Savaşları
   Sıradan MMO oyunların aksine, Monster Forest, Suikoden gibi RPG'lere benzer şekilde el/sıra tabanlı bir savaş sistemi sunuyor Savaş dizilişi için ızgara çizgileri sunuluyor ve yakın dövüşçüleri ön safhalarda tutarak daha az canı olanları korumaları sağlanabiliyor. Diğer sıra-tabanlı RPG lerde olduğu gibi duruma göre petlerinize saldırı, savunma veya hareket etme komutları verebilirsiniz. İlk kimin saldıracağı veya hareket edeceği pet'in PP (öncelik puanı) değerine ve karşılık gelen skill kartına göre belirleniyor. Bu yüzden rastgele skill kartlarına tıklamadan önce çevrenizi iyi inceleyin. Bu hem eğlenceli hem de çoğu oyuncu için öğrenmesi kolay bir oyun oynama metodudur.   Başarılar
   Bir oyunun tekrar oynanabilme değerini artıran şeylerden biri başarı sistemidir. Başarılar hem hardcore hem de normal oyuncular için eğlencelidir, skill'lerini ve sabırlarını test edebilmelerini sağlar. Başarılar mecburi değil fakat oyunlar için çok iyi bir özelliktir. Bu gereksinimleri karşılamanın verdiği tatmin duygusu benzersizdir ve görevler olmasa da sizi meşgul eder.

   PVP
   Oyunda PvP yapmanın iki yolu var Birincisi davet edilen kabul ettiğinde oyuncuların birbirleriyle kapışabilmesini sağlayan geleneksel düello sistemi. Oyunda iki bölge var: Normal ve Açık PvP. İkinci düello metodu açık PVP alanındayken PVP daveti göndermek. Normal zonlardan farklı olarak burada davet gönderilir gönderilmez her iki oyuncu da anında dövüşe başlama durumuna geçerler. Burada onay gerekmez.

   Miniland
   yaratık kesmekten ve görevlerden yorulduysanız para yapmanın diğer yollarına odaklanabilirsiniz. Oyuncular miniland olarak bilinen kendi çiftlik, dükkan, restoranlarını açabilirler. buna yarı Restaurant City veya Farmville diyebiliriz. Bölgenizi genişletmek eğlenceli fakat uğraşlarınızda karşılıksız kalmıyor. Bu oyundaki kişisel işiniz gibi oluyor ve popülerliğinizi artırdıkça geliriniz de artıyor.   Sonuç
   Monster Forest'ın pet sistemi MMO dünyası için kesinlikle bir yenilik ve denenmesi gereken bir oyun Pet cinsiyeti? Başka hangi MMO oyunda var ki? Sıra-tabanlı sistem ilginç ama bazen sıkıcı olabiliyor, özellikle bir sonraki elinizi beklerken. Minilan fonksiyonu çok cazip ve bağımlılık yapabiliyor. Daha iyi grafik ve ses efektleri olduğundan, **'da oynamadığınıza memnun olacaksınız. Genel olarak Monster Forest iyi bir oyun diyebilirim. Şirin yaratıklar, yeni başlayanlara kolay gelecek bir sistem, miniland fonksiyonları, şirinlik seven oyuncular kaçırmasın.

   İyi yanları:
   Geniş pet sistemi
   PvP
   Görevler
   Skill'ler ve skill crafting
   Yaratıkların evrimi

   Kötü yanları
   Karakter yaratma bölümü biraz zayıf
   Grafikler eski kalıyor
   Dövüş bazen uzun sürüyor

   kaynak

   Kaynak

   onrpg.com   Bu makalenin forum konusu: Monster Forest oyun incelemesi Yazan cronos Forum konusunu göster