• [Allods] Oyunun Konusu

   Sarnaut bir zamanlar gelişen ve huzurlu bir gezegendi. Çeşitli kıtaları, iklimleri ve görkemli yaratıkları vardı. Yıllar içerisinde Zem'in insan krallığı, Airin'in Elf krallığı ve June'nin insan krallığı gibi çeşitli farklı medeniyetler oluştu.

   Ulu Büyücüler Meclisi (Conclave of the Great Mage) sarnaut'un en güçlü gruplarından biriydi. Meclisin kurallarına bağlı olarak gizli bilgilere erişebilmeleri onları büyük ustalar yapmıştı. 3029 yılında eski çağda, Usta Büyücü Skrakan meclisin başkanı oldu. Birkaç büyücüyü eğitmeye başladı ve bunlardan ikisi en müthiş öğrencileri oldu — Tensess and Nezeb.

   Tensess ve Nezeb birlikte göçmen insan kabilesi Aro'ya liderlik ettiler. Onları gizemli bir lanet yüzünden yıllar önce kaybolan June krallığı harabelerine getirdiler. Harabelerde Aro'lar yerli ork kabilesi ile savaştı ve ulu büyücülerin liderliğinde Aro'lar zafere ulaştı. Kanian krallığı Thus kuruldu.

   Ork kabilelerini yendikten sonra iki büyücü Kanian halkının liderliği için savaştılar. Tensess kazandı ve Nezeb'i çöle sürdü. Orada Ugra adındaki göçebe insan kabilesinin başkanı oldu. Nezeb Ugraları kurak çölden Kanian'ların verimli topraklarına götürdü. Bu zafer ile Nezeb özgür ve güçlü insan ülkesi Xadaganian krallığını kurdu ve yüzyıllar sürecek Kanian - Xadaganian düşmanlığını başlattı.

   Tenses'in Kanianları ile Nezeb'in Xadaganianlarının beş yüz yıl önceki ilk karşılaşmalarının ardından Skrakan iki krallık arasındaki problemi çözmeyi denedi. Tensess ve Nezeb'in etkisi Skrakan'ın kontrolünün dışına çıkacak kadar büyümüştü fakat iki ulu büyücü arasında geçici bir barış antlaşmasıyla meclisin bütünlüğü tekrar sağlanmış oldu.

   Eski çağda 4015 yılında Büyük Afet Sarnaut'u vurdu. Gezegen kendisini sarmaya başlayan gizemli madde Astral'ın yıkıcı enerjisi ile binlerce parçaya bölündü. Gezegenin kalıntılarından Allods denilen, Astral içinde süzülen küçük kara parçaları kaldı.

   Allod'lar çok dengesizdi ve sürekli Astral tarafından aşınıyordu. Ulu büyücüler allod'ları ve üzerinde yaşayanları koruyacak bir yol bulana kadar milyonlarca kayıp oldu. Büyük Afetin sebebi hala sır fakat ulu büyücüler yaratım ve yokedişin denge arayışına bağlıyorlar. Büyük Afetten sonra Sarnaut Eski Çağdan Yeni Çağa geçiş yaptı.

   Büyük Afetin sebep olduğu kaos Tensess ve Nezeb arasındaki düşmanlığı tekrar ateşledi. Bu düşmanlık meclisi böldü ve yeni çağın 356 yılında dağıldı. Kısa süre sonra Kanianlar ile Xadaganianlar arasındaki savaş şiddetlendi. Yüzlerce yıl diğer ırklarda bu çatışma içine çekildi ve sonunda iki farklı grup kuruldu — Kanianlardan oluşan League (konfederasyon) ve Xadaganianlardan oluşan Empire (imparatorluk).

   Bu çatışma ortasında en mütevazı yaratıklardan olan bir Gibberling balıkçısı tarafından müthiş bir keşif yapıldı. Sven adındaki bu Gibberling balıkçısı bir gün balık tutmaya gittiğinde bulduğu garip bir taşı ağına ağırlık yapması için bağladı. Balık olmadan bir kaç saat geçti ve Sven uykuya daldı. Uyandığın da kayığının akıntıyla sürüklendiğini ve Allod'un kenarına Astrala geldiğini gördü. Fakat parçalara ayrılması gerekirken bir ışık kalkanı içinde gayet sakin bir şekilde süzülüyordu. Sebebi Svenin ağına bağladığı taştı. Taşın içerdiği ve daha sonra meteorite olarak adlandırılan metalin haberi allodlarda hızlı bir şekilde yayıldı. Bunun sonucunda Astral gemileri keşfedildi ve Astral seyahat çağı başladı.

   Bu yeni teknoloji league ve Empire arasındaki savaşı yeni boyutlara taşıyarak daha da şiddetlendirdi. İki grubu üyeleri artık allodlar arasında ulu büyücülerin yardımı olmadan seyahat edebiliyorlardı. Karşıt allodlar arasındaki savaşlar tüm Sarnauda yayıldı. En büyük savaşlardan biri yeni çağda 909 yılında Kirah allodunda yapıldı. Empire'nin sahip olduğu bu allod meteorite madenin bakımından zengindi ve League de oraya sahip olmak istiyordu.

   910 yılında bir gece çevreleyen Astral'da büyük geçitler açıldı. Garip şeytanlardan oluşan birlikler alloda aktı ve gördükleri herşeye saldırdılar. Her iki tarafda ordularına hemen alloddan çekmeye çalıştı fakat çok azı hayatta kalabildi.

   Kirah askerlerinin daha sonra keşfettiği gibi, tek saldırıya uğrayanlar onlar değildi. Tüm sarnautda çeşitli allodlarda geçitler açılmıştı ve pek çok ulu büyücü öldürülmüştü. Büyücülerin koruduğu Allodlar parçalandı ve binlerce hayat kaybedildi. League ve Empire sonunda ortak bir düşmana karşı işbirliği yapmak için birleşmeye karar verdi fakat şeytanların saldırıları ortaya çıkmalarından kısa süre sonra kesildi. League ve Empire arasındaki barış bir süre devam etti fakat astral şeytanlarının tehditinin sona ermesi ile iki grup arasındaki savaş tekrar başladı.

   Zaman içerisinde şeytanların saldırılarının sıklığı artmaya başladı. Daha da kötüsü bu şeytanlara tapan tarikatçılar çıkmaya başladı. Nedeni bilinmese de pek çoğu bunu kendi hayatlarını kurtarmak için olduğunu düşündü.

   965 yılında Skrakan eski bir June büyücüsü Tka-Rik'in yazılarını buldu. Yazıda binlerce ıl önce June'nin kaza ile şeytanları başka bir dünyadan çektiği ve June medeniyetini bu yaratıkların sona erdirdiği yazıyordu. Tka-Rik şeytanları durdurmanın tek yolunun geldikleri geçitleri kapamak olduğunu yazıyordu. Çoğu Tka-Rik yazıtlarına inanmadı, eğer şeytanlar June zamanında varsa binlerce yıldır niye görünmediler? ve neden birden döndüler?

   Şeytanların nereden geldiği tam kesin olmasa da artık gözardı edilmeyecekleri bir gerçekti. Empire ve League bir kez daha birleşip şeytanlara karşı Great Astral Campaign olarak bilinen savaşa başladılar. Skrakan, Nezeb ve Tensess büyük ordular toplayıp geçitleri yoketmek için savaşı astrala taşıdılar. Başarılı oldular fakat üçü de bu savaşta öldü ve büyük bir Astral fırtına her iki tarafında filolarının büyük kısmını yoketti.

   Yaralı askerler eve döndükten sonra League hemen yeni bir lider seçti. Aidenus adında çok saygı duyulan bir Ulu Büyücüydü. Fakat Empiredeki güç değişimi çok daha karmaşıktı. Yaşlı ve tecrübeli Ulu büyücü Gorluxor genç bir savaş kahramanı olan ve Nezeb'in favorilerinden olan Ulu Büyücü Yasker ile rekabet ediyordu. Yasker sonunda Xadaganianlara eşit haklar sözü ile Ork ve Arisenleri de yanına alarak kazandı.

   Şeytanların büyük çoğunluğunun yokedilmesi ile League ve Empirenin yeni liderleri iki grup arasındaki düşmanlığı devam ettirdiler. Allodlar arasındaki küçük çatışmalar ileride büykü çaplı savaşlara işaret ediyordu. Ve sonunda 1008 yılında yeni Allod Holy Land'in keşfiyle savaş resmi olarak ilan edildi.

   kaynak

   Kaynak

   http://allods.gpotato.com/?m=game&a=history   Bu makalenin forum konusu: [Allods] Oyunun Konusu Yazan cronos Forum konusunu göster
   Comments 1 Yorum
   1. Samil13 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Samil13 -
    Harika Olmus OKurken Gozlerim YorulduOyunda 10 lvl League de Magem var ama ondan SIKILDIM ve simdi Rahip(Priest) actim oyun super ama en son level kac bu oyunda ?